Arról ugyanis gyakran elfeledkezhetünk, hogy a "rossz" negatív érzéseinknek ugyanolyan létjogosultságuk van, mint a pozitívaknak, és teljesen normális, hogy néha boldogtalanok vagyunk. A pszichológusok szerint fontos, hogy az érzelmek teljes spektrumát megéljük, ne csak azokat, melyeket kellemesnek ítélünk. Ha ugyanis elnyomjuk magunkban a rossz érzéseket, csak még feszültebbek és stresszesebbek leszünk, kevésbé tudunk a feladatainkra koncentrálni, és egy idő után még rosszabbul fogjuk magunkat érezni.
Robert Biswas-Diener, egy nemrég megjelent könyv szerzője szerint azért vagyunk hajlamosak elnyomni magunkban a negatív érzelmeket , mert önkéntelenül is a kényelemre törekszünk és megpróbáljuk elkerülni a kellemetlen helyzeteket. Ez pedig pszichológiai szempontból legyengít minket. A The Upside of Your Dark Side című könyv szerint ha megtanuljuk "kihasználni" a negatív érzelmeket, sokkal teljesebb életet élhetünk.
A bűntudat például jobb emberré tesz minket, szociálisan érzékenyebbek és empatikusabbak leszünk. Kutatások szerint például a bűntudat érzése csökkenti az ittas vezetésre, lopásra, kábítószerhasználatra való hajlamot.
A kételynek, különösen a saját magunkban való kételkedésnek jó hatása van a fejlődésre.
Ha nem vagyunk biztosak a saját teljesítményünkben, az motiváló erejű lehet, így jobban tudunk koncentrálni azokra a területekre, melyeken gyengébbnek ítéljük magunkat.
A szorongásnak és félelemnek nemcsak bénító, hanem előremutató hatása is lehet. Veszélyes helyzetekben ugyanis a félelem erősebb lehet, mint a remény, különösen ha a helyzet bizonytalan. Ilyenkor a szorongásra hajlamos emberek képesek a problémamegoldásra koncentrálni, és hatékonyabban működnek egy csapat tagjaként is.