Prince, David Bowie, Michael Jackson, Diana hercegnő – ezeknek az ikonikus sztároknak a halála sok ezer ember számára volt különösen fájdalmas. Bár a hírességek halála körüli médiafelhajtást sokan kifejezetten zavarónak, feleslegesnek, sőt kegyeletsértőnek tartják, a „kollektív gyász” valódi jelenség, mely a rajongók számára valódi érzelmi fájdalommal jár, még abban az esetben is, ha soha nem ismerték személyesen az illetőt.
„A sztárokkal kapcsolatos viszonyunk sokszor nagyon különleges, és sokan rendkívül mély kapcsolatot alakítanak ki olyan emberekkel, akikkel valójában soha nem találkoztak” – mondta az AFP hírügynökségnek Michael Brennan, a Liverpool Hope University szociológusa. A haláleset nyilvános bemutatása, az állandó médiajelenlét pedig csak még jobban elmélyítheti a gyászt.
Diana hercegnő 1997-es, tragikus autóbalesete volt az első ilyen jellegű esemény, melynek rendkívül súlyos következményei voltak. Egy 2000-ben, a British Journal of Psychiatry című szaklapban megjelent tanulmány szerint a hercegnő temetését követő időszakban 17,4 százalékkal nőtt az öngyilkosságok száma. Ennek oka a szakemberek szerint az lehet, hogy ezek az események az arra hajlamosaknál rendkívül erős érzelmi bizonytalanságot okozhatnak.
A hírességek – mint legutóbb Prince – halála esetén megfigyelhető, hogy a rajongók ugyanolyan gyászstádiumokon mennek keresztül, mintha egy közeli hozzátartozójukat veszítették volna el. „Először mindenkit sokkoltak a hírek, majd következtek azok a reakciók, melyek a hitetlenkedést fejezték ki, vagyis, hogy a hírek ’biztosan nem igazak’ és ’csak tévedés történt’. Ezt követte a düh, majd az elkeseredés és a kétségbeesés. Ezek a reakciók jól megfigyelhetőek voltak a közösségi oldalakon” – mondta Hamira Riaz pszichológus.
„Lehet, hogy néhány ember számára kifejezetten nevetségesnek tűnik, amikor mások egy olyan ember halála miatt éreznek mély gyászt , akit soha nem ismertek személyesen, de itt valódi és mély szomorúságról van szó, és ugyanolyan empátiával, megértéssel kell kezelnünk ezeket az eseteket, mint amikor valaki egy hozzátartozóját veszíti el” – mondta Riaz.