Miért jó, ha töprengünk a múlton?

Sokan feltesszük a "mi lett volna, ha?" kérdést, ha életünk eseményein töprengünk. Úgy tűnik, ez nem is olyan értelmetlen, mint ahogy hisszük.

Ha Béla bácsinak áramszedője volna és csilingelne, ő lenne a villamos – ezzel vagy ehhez hasonló mondattal szoktuk rövidre zárni azokat a párbeszédeket, amelyekben a beszélgetőtársunk rázendít a „mi lett volna, ha…” kezdetű elmélkedésre. E kissé szemtelennek tűnő reakciók alapja: a legtöbben hiábavaló, időrabló tevékenységnek tartják az efféle múltba révedéseket.

Nehéz vitatkozni ezekkel a véleményekkel, hiszen fizikai törvényszerűség a pillanat múlékonysága, így fölöslegesnek tűnhet egy immár megtörtént és megváltoztathatatlan dolgon elmélkedni. Pedig korántsem értelmetlen ez az agyalás.

A múltban, a jelenben, vagy a jövőben él? Tesztelje le itt! A döntéseink lényegében választásaink eredményei. Az, hogy az adott döntés jó vagy rossz, szinte lehetetlen kétséget kizáróan megítélni. Sem az adott pillanatban, sem később nem tudjuk megnyugtatóan eldönteni, hogy egy korábbi döntésünk helyes volt-e. Az biztos, hogy a döntéseink pszichológiai hátterének megértése oldja a múltbeli „tévedéseink” okozta szorongásunkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Valójában jót tehet, ha a múlton töprengünk

Talán furcsának tűnhet, de az is döntés, amikor nem teszünk semmit, hiszen ekkor a „tenni vagy nem tenni” opciók közül mi a „nem tenni” mellé tettük az ikszet. Ebből a megközelítésből az életünk egésze nonstop döntések sorozata . Márpedig, ha innen szemléljük, még inkább elgondolkodtató, hogy vajon miért éppen bizonyos döntéseink, választásaink „akadtak be” olyannyira, hogy akár évekkel, évtizedekkel később is képesek vagyunk „tetemre hívni” azokat.

A magyarázat viszonylag egyszerű: általában azokat a régmúlt választásainkat vesszük elő, amelyeknek a jelen helyzetünkben, állapotunkban különös apropója van (vagyis visszavezethető azokra). Továbbá azokat, amelyekhez hasonló helyzetbe kerültünk éppen.

Amikor valaki azért kényszerül elköltözni a házából, mert annak a teteje gyakran beázik, óhatatlanul eszébe jut vissza-visszatérő jelleggel, hogy anno miért éppen erre a házra esett a választása. Normál esetben az illető közepes intenzitással ostorozza magát a rossz döntése miatt, ugyanakkor akarva-akaratlanul is újragondolja az egykori választása körülményeit és saját szempontrendszerét. Mindeközben pedig az újabb költözésre és újabb döntésre kényszerült személy immár tudatosabban és alaposabban végiggondolja, hogy milyen új szempontokat kell figyelembe vennie a leendő otthona kiválasztásánál. Az egykori döntések ilyen módon való leporolása tehát igencsak hasznos lehet.”

Ha szeretne többet megtudni a témáról, lapozza fel a Nők Lapja Psziché 2016/2. számát!

A cikk beharangozóját a Nők Lapja honlapján is megtalálja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.