Kirsty Budds pszichológuskutató, a Huddersfield Egyetem PhD hallgatója a késői anyaság témakörét járta körül legutóbbi tanulmányában, és arra a következtetésre jutott, hogy azok, akik a harmincas éveik végére vagy a negyvenes éveik elejére halasztják a gyermekvállalást , nem feltétlenül önszántukból döntenek így.
Számos ezzel foglalkozó újságcikk áttanulmányozása során Budds azt a következtetést vonta le, hogy a társadalom részéről igen erős nyomás van a nőkön, és többnyire az anyaság, mint mindennél fontosabb hivatás van beállítva, miközben a média folyamatosan ontja a késői szüléssel járó kockázatokkal foglalkozó híreket. Pedig - amint azt a szakember kifejtette - számos esetben egyáltalán nem arról van szó, hogy az illető nő a karrierje miatt halogatja a szülést, vagy egyéb önző okokból dönt úgy, hogy akár az ezzel járó egészségügyi kockázatokat is vállalva, későbbre tolja a családalapítást .
A közvélekedéssel szemben a kutató azt is megállapította, hogy az idősebb anyák ugyanolyan módon élik meg az anyaságot, mint a fiatalabbak, ugyanazokat a nehézségeket és örömöket tapasztalják, tehát e tekintetben sincs különbség a korosztályok között.