„Hogy miért nyugtat meg bennünket a víz, még mindig rejtély – mondja Mathew White, a University of Exeter környezetvédelmi pszichológusa. White és kollégái a víz és a mentális állapotot közötti kapcsolatról folytattak kutatásokat Wallace J. Nichols tengerbiológussal együtt, aki pedig Blue Mind (Kék elme) című könyvében tárta fel e témát. Ők a kulcsszereplők annak az elméletnek a kidolgozásában, amely szerint a víznek nyugtató tulajdonságai vannak.
Bár nem tudjuk pontosan, hogy miért érezzük magunkat jobban a víz közelében, de van néhány nagyon erős elképzelés, amely indokol egy tengerparti sétát, egy nyári tóparti kirándulást, vagy akár csak egy relaxáló lebegést egy wellness-központban.
Azok az emberek, akik nyugodt vízben, például medencében úsznak , gyakran érzékelnek változást, s az aktívabb agyhullámaik théta agyhullámokra váltanak. Túl a kikapcsolódáson, ezek a lassabb hullámok sokkal hasznosabbak a kreatív ötletek áramlásának kibontakoztatásához.
A vízpartok, akár a hatalmas óceáni hullámzás, a végtelen tenger látványa, egy tó alkonyati rezdületlensége vagy a vízben lebegéssel elért relaxáció olyan módon stimulálja az agyunkat, hogy képes visszaállni az alapállapotába, s a megszabadulni a gondolataink hátterében keringő, és a stressz fő okát jelentő szorongásos gondolatoktól . Ilyenkor csak a pillanat számít, ami komoly megkönnyebbülés érzéssel jár.
Hogy a vízzel való kellemes érzetünk valamiféle emlékmaradvány a magzatvízben töltött kilenc hónapról, vagy valami más, arra Exeterben sem született meg a válasz. Csak annak megerősítése, amit eddig is tudtunk a víznél és a vízben (a legtöbb esetben) jó.
Forrás: Huffington Post