Miért olyan nehéz megváltoztatni az első benyomást?

A másokról alkotott első benyomást nagyon nehéz megváltoztatni, még akkor is, ha rövid időn belül annak ellentettjét tapasztaljuk. Ennek oka az, hogy az élmények és tapasztalások igen erősen kötődnek a helyzethez is, melyben véleményünk kialakult - derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport.

A kanadai, belga és amerikai pszichológusokból álló kutatócsoport megállapította, hogy az új élmények, bár befolyásolhatják a véleményünket, igazából csak arra (vagy hasonló) helyzetekre vonatkoznak, melyben az élmény ért minket. Más helyzetekben még mindig az első benyomásra hagyatkozunk, még abban az esetben is, ha a két tapasztalás ellentmond egymásnak.

- Képzeljük el, hogy új kollégát kapunk a munkahelyünkön, akiről az első benyomás nem túl pozitív. Néhány héttel később egy rendezvényen találkozunk vele, és kiderül, hogy valójában nagyon sok bennünk a közös, és kifejezetten szimpatikusnak találjuk. Annak ellenére, hogy a második élmény ellentmond az elsőnek, nem írja felül azt. Valószínűleg továbbra is egy kicsit ellenszenvesnek fogjuk tartani, és csak akkor fordulunk felé pozitívan, ha a rendezvényhez hasonló, lazább, kötetlenebb helyzetben találkozunk vele - magyarázta Bertram Gawronski, a University of Western Ontario kutatója, a tanulmány vezető szerzője.

Mi történik akkor, ha egy számunkra szimpatikus emberrel találkozunk - az ellenkező nem képviselői közül? Miért és hogyan gerjednek rá a nők a "jó pasira"? Kattintson! Gawronski szerint ennek hátterében az állhat, hogy az agyunk úgy tárolja azokat az élményeket, melyek ellent mondanak az első benyomásunk során kialakult képnek, mint olyan kivételt, mely erősíti a szabályt. A kutatáshoz kapcsolódó kísérletben önkénteseknek pozitív vagy negatív információkat adtak meg egy számukra ismeretlen emberről. Az információkat egy számítógép képernyőjéről olvashatták le.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az első benyomáson nehéz változtatni

Valamivel később egy másik, a korábbinak ellentmondó információt közöltek velük, melynél (hogy a kontextust megváltoztassák) megváltoztatták a képernyőn látható hátteret. Mikor a kísérlet későbbi szakaszában véleményt kellett formálniuk az adott emberről egy, a képernyőn látható fotója alapján, kiderült, hogy a második információ csak abban az esetben befolyásolta a véleményt, ha ugyanolyan volt a háttér, mint amilyennél a második információt kapták. Minden más esetben az első benyomás, vagyis az elsőként kapott információ befolyásolta a véleményüket, attől függetlenül, hogy az pozitív vagy negatív volt.

- Természetesen egyáltalán nem lehetetlen megváltoztatni az első benyomást , ám ehhez több új helyzetre is szükség van. Ebben az esetben az új vélemények és élmények hatására az első benyomás lassan elveszíti az erejét, és árnyaltabb, teljesebb képünk alakul ki valamiről - mondta Gawronski, aki szerint a kutatási eredményeket bizonyos pszichológiai zavarok, például a fóbiák kezelésénél is fel lehet használni.

Az eredményeink alapján, ha valaki például retteg a pókoktól, sokkal könnyebben tudja legyőzni a félelmét , ha nemcsak a pszichológus rendelőjében kell szembenéznie az állattal, hanem más helyzetekben is találkozhat vele.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.