A kanadai, belga és amerikai pszichológusokból álló kutatócsoport megállapította, hogy az új élmények, bár befolyásolhatják a véleményünket, igazából csak arra (vagy hasonló) helyzetekre vonatkoznak, melyben az élmény ért minket. Más helyzetekben még mindig az első benyomásra hagyatkozunk, még abban az esetben is, ha a két tapasztalás ellentmond egymásnak.
- Képzeljük el, hogy új kollégát kapunk a munkahelyünkön, akiről az első benyomás nem túl pozitív. Néhány héttel később egy rendezvényen találkozunk vele, és kiderül, hogy valójában nagyon sok bennünk a közös, és kifejezetten szimpatikusnak találjuk. Annak ellenére, hogy a második élmény ellentmond az elsőnek, nem írja felül azt. Valószínűleg továbbra is egy kicsit ellenszenvesnek fogjuk tartani, és csak akkor fordulunk felé pozitívan, ha a rendezvényhez hasonló, lazább, kötetlenebb helyzetben találkozunk vele - magyarázta Bertram Gawronski, a University of Western Ontario kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
Valamivel később egy másik, a korábbinak ellentmondó információt közöltek velük, melynél (hogy a kontextust megváltoztassák) megváltoztatták a képernyőn látható hátteret. Mikor a kísérlet későbbi szakaszában véleményt kellett formálniuk az adott emberről egy, a képernyőn látható fotója alapján, kiderült, hogy a második információ csak abban az esetben befolyásolta a véleményt, ha ugyanolyan volt a háttér, mint amilyennél a második információt kapták. Minden más esetben az első benyomás, vagyis az elsőként kapott információ befolyásolta a véleményüket, attől függetlenül, hogy az pozitív vagy negatív volt.
- Természetesen egyáltalán nem lehetetlen megváltoztatni az első benyomást , ám ehhez több új helyzetre is szükség van. Ebben az esetben az új vélemények és élmények hatására az első benyomás lassan elveszíti az erejét, és árnyaltabb, teljesebb képünk alakul ki valamiről - mondta Gawronski, aki szerint a kutatási eredményeket bizonyos pszichológiai zavarok, például a fóbiák kezelésénél is fel lehet használni.
Az eredményeink alapján, ha valaki például retteg a pókoktól, sokkal könnyebben tudja legyőzni a félelmét , ha nemcsak a pszichológus rendelőjében kell szembenéznie az állattal, hanem más helyzetekben is találkozhat vele.