Az a közös e remek gondolatokat szülő tevékenységekben, hogy csak mérsékelt mentális aktivitást kívánnak, s éppen csak annyira foglalják le a tudatos gondolkodást, hogy még legyen terük a csapongóbb gondolatoknak.
A döntésekért felelős prefrontális kéreg ellazul, és az agy nyugalmi állapotában aktív alaphálózatának működése kerül előtérbe, ami nem jó az összpontosításhoz, de kedvez a tudatos gondolkodás közben figyelmen kívül hagyott gondolattársításoknak.
Egy pár évvel ezelőtti tanulmány számszerűsítette is a zuhanyzóhatást, eszerint az emberek 72 százalékára törnek rá ilyenkor a kreatív gondolatok.
Ha ugyanis a környezet kellően monoton a külső ingerek kizárásához, miközben folyamatos elfoglaltságot jelent, de viszonylag alacsony figyelmet kíván, ám elég sokáig tart, illetve elég ismerős vagy komfortos, akkor beindulhatnak a gondolatok.
Amennyiben egy-egy konkrét problémán gondolkozunk, könnyen beleragadunk a megszokott kategóriákba és asszociációkba , de ha szabadabban folynak a gondolataink, könnyebben törnek ki a szokott mederből, és szülnek szokatlanabb társításokat, váratlanul újszerű ötleteket. Ez magyarázhatja azt is, hogy amint rögzítenénk az ilyenkor felmerülő ötleteket (például jegyzetfüzettel ülünk le a vécére), ez a szabályozási kísérlet könnyen el is veheti ennek a fürdőszobai kreativitásnak az élességét.
Az is segíti ezt a rendhagyó gondolatcsapongást, hogy a dopamin jót tesz a kreatív gondolkodásnak, a dopamintermelésnek meg az olyan felszabadító tevékenységek tesznek jót, mint a zenehallgatás, az edzés, vagy éppen egy jó forró zuhany.
Forrás: index.hu