A különféle közösségi oldalaknak egyértelműen nagy befolyása van arra, miként alakulnak a modern világ baráti kapcsolatai. Mivel mindenki folyamatosan megosztja a többiekkel, hogy éppen hol van, mit csinál, mire gondol és mit érez, az embernek állandóan az az érzése, hogy kapcsolatban van másokkal, tartozik valahová, nincs egyedül.
Ugyanakkor ennek a kapcsolattartási módnak megvan a veszélye is, hiszen lehetőséget ad arra, hogy valakit kiközösítsenek, esetleg virtuálisan zaklassanak és lejárassanak. Számos tanulmány készült már a fenti kérdéskörrel kapcsolatban, ezek egy része inkább a közösségi oldalak pozitív, míg más része inkább a negatív oldalát emelte ki, a legutóbbi vizsgálat azonban azt a kérdést járta körül, vajon mások profiljának nézegetése, vagyis a passzív részvétel, illetve a közösségi oldalakon történő kiközösítés milyen befolyással van egy egyén önbecsülésére és a csoporthoz tartozás érzésére.
Az első vizsgálat során olyan Facebook-felhasználókat követtek nyomon , akik rendszeresen posztoltak a közösségi oldalon, majd random módon két csoportra osztották őket. Az egyik csoportot arra kérték, hogy két napon át posztoljanak továbbra is olyan rendszerességgel, ahogy azt eddig tették, a másik csoportnak viszont két napon át nem engedték meg, hogy bármit is posztoljanak, ám mindkét csoport tagjai felmehettek az oldalra és elolvashatták a mások által feltett információkat.
Az eredmények azt mutatták, hogy utóbbiak kevésbé érezték magukat úgy, hogy tartoznának valahová, ugyanakkor a továbbra is posztolók sem voltak teljesen elégedettek, mivel kevesebb visszajelzést kaptak a megnyilvánulásaikra, mint amihez korábban hozzá voltak szokva.
A második vizsgálatra laboratóriumi körülmények között került sor, ahol a kutatók által felállított Facebook felhasználó névhez kellett egy állapot frissítést írniuk az alanyoknak, ám a kísérletet úgy befolyásolták, hogy csupán a csapat fele kapott bármilyen reakciót is a posztolt üzenetéhez. A kísérlet kimutatta, hogy azok a résztvevők, akikhez semmilyen visszacsatolás nem érkezett, rosszabbul értékelték önmagukat, kevésbé érezték magukat valahová tartozónak, mint azok, akikhez érkeztek reakciók. Ugyanakkor, mivel a körülmények mesterségesen voltak felállítva, nem lehet tudni, vajon ugyanez az eredmény született volna akkor is, ha saját Facebook profiljukon történt volna mindez.