„A génjeink döntik el, meddig élünk.” „A túl sok munka korán a sírba visz.” „Már túl késő leszokni a dohányzásról, úgyis egész életünkben cigarettáztunk.” Valószínűleg sokaknak ismerősek ezek a mondások, mítoszok a várható élethosszunkkal kapcsolatban. De jobban tesszük, ha gyorsan leszámolunk ezekkel, és még jó néhány ilyen hiedelemmel, hogy tényleg sokáig élhessünk – egészségesebben és boldogabban.
„Úgyis mindent a génjeink határoznak meg”
A tudósok szerint csak mítosz, hogy akinek a családtagjai nem voltak hosszú életűek, annak hasonlóan rövid földi pályafutásra kell készülnie. Génjeink ugyanis csak kis részben felelősek a hosszú életért, és sokkal inkább a környezetünktől, az életmódunktól és a szokásainktól függ, hogy mennyi ideig élünk - írta meg a Prevention . A várható élettartamunkat tekintve egy több mint 123 ezer alany bevonásával készült kutatás például arra jutott, hogy az egészséges étrend és a normál testsúly, a rendszeres sport, a mértékletes alkoholfogyasztás, valamint a dohányzás mellőzése jócskán megnövelte a várható élettartamot az 50 éves alanyoknál. De a tiszta levegőhöz és vízhez, illetve a minőségi egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzájutás is fontos szerepet játszott – emelték ki a tudósok.
„Az optimisták tovább élnek”
Egy 80 éven át zajló kutatás arra világított rá, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem a vidám, gondtalan, mindig jókedvű és derülátó emberek élnek sokáig, hanem a kitartó és óvatos alanyok. A nevetés viszont jó orvosságnak bizonyult egy másik tudományos munka tanúsága szerint, ami rávilágított, hogy azoknál az időseknél, akik mindennap nevetnek , alacsonyabb lehet a szívbetegségek és a stroke kockázata.
„Túl késő letenni a cigarettát”
Akár 6 évvel is tovább éltek egy kutatás azon alanyai, akik 45 és 54 éves koruk között erőt vettek magukon, és leszoktak a dohányzásról, mint azok, akik életük végéig cigarettáztak. Ugyanez igaz a testmozgásra is: a rendszeres sport akkor is segíthet tovább élni , ha valaki fiatalabb korában abszolút nem mozgott semmit. De a fényvédő termékekre sincs soha késő „rászokni”: egy tanulmány szerint azoknál is lassult a bőr öregedése, akik csak a középkort elérve kezdtek ilyen termékeket használni.
A túl sok munka tényleg a sírba visz?
A tudósok szerint ez is csak egy olyan hiedelem, amivel ideje örökre leszámolni. Sőt, szerintük a keményen dolgozó kutatási alanyoknál akár 20-30 százalékkal kisebb lehet a korai halál kockázata. Persze a rengeteg túlóra miatti stressz és a kialvatlanság káros következményekkel is járhat, de amíg úgy érezzük, hogy a munkánk feltölt és motivál minket, addig nem kell attól félnünk, hogy megrövidítené az életünket.