"A különleges élmények megosztása - megkóstoltunk valamilyen drága bort, vagy összefutottunk egy hírességgel - pillanatnyi örömet okozhat, de hosszabb távon ronthatja a társasági életünket - nyilatkozta Gus Cooney, a Harvard Egyetem pszichológusa.
"Az emberek általában nagyon szeretik megosztani élményeiket a barátaikkal, de a társalgások nagy része mégis általános témák körül szokott inkább forogni. A különleges élmények elmesélésének tehát szociális szempontból több a hátránya, mint az előnye" - nyilatkozta Cooney.
A kísérlet során 68 résztvevőt kértek meg, hogy nézzenek meg egy-egy videót. A résztvevőket négyes csoportokra osztották, majd a csoportból egy résztvevőnek egy rendkívül érdekes videót, a másik háromnak pedig valamilyen általános témájút mutattak. Ezek után a csoportoknak meg kellett vitatniuk a látottakat.
A megbeszélések végén a különleges videót megtekintő résztvevők minden esetben rosszabbul érezték magukat, mivel úgy érezték, kimaradtak a beszélgetésből. A különleges élmények tehát inkább leválasztják az egyéneket a szociális helyzetekben, és nem teszik őket a társaság középpontjává.
"Úgy tűnik tehát, hogy mindegy, milyen különleges dolgokat élünk át, azok nem tesznek minket is különlegessé, sőt, inkább eltávolítanak minket másoktól a különböző szociális helyzetekben" - foglalta össze a kutatási eredményeket Cooney.