Arizonai kutatók azt vizsgálták, hogyan reagálnak az emberek a személyes találkozásra azt követően, hogy korábban megismerkedtek az adott személlyel az interneten. Kiderült, hogy a személyes találkozás során a résztvevők negatív izgatottsága megemelkedett, ami a szakértők szerint a szorongás növekedésével hozható összefüggésbe.
A mesai Bencés Egyetem kutatói Shannon Rauch vezetésével 26 női egyetemi hallgatót szereltek fel elektródákkal, amelyek a bőr-galván válasz (GSR) segítségével mérték a fiziológiai izgatottság mértékét. A kutatók azért választottak kifejezetten nőket, mert ők nagyobb valószínűséggel Facebook felhasználók, és nagyobb eséllyel tapasztalhatnak nagyobb szociális szorongást . Az összes résztvevő kitöltötte az Interakció Szorongásos Skálát (IAS), amivel szociális szorongásuk szintjét mérték fel.
A bőr-galván választ (GSR) a kísérlet során több alkalommal is mérték. Ezek alapján kiderült, hogy azok, akik először nézték a facebookos fényképeket, és csak ez után találkoztak a személlyel, fokozott izgalmat éreztek. Ez különösen azokra volt igaz, akik eleve magas pontszámot értek el a szociális szorongást mérő tesztben.
A kutatók úgy vélik, ez annak köszönhető, hogy a kisebbségi komplexushoz vezethet.
"Ez a fajta szociális összehasonlításból eredő aggodalom fokozott izgatottsághoz vezethet, amikor a stimulusként szolgáló személy jelen van" - írták a kutatók.