Az alacsony önértékelésű emberekre az a jellemző, hogy alapvetően negatívan látják saját magukat, és a kritikus megjegyzéseket, a visszautasításokat vagy a sikertelen eseményeket úgy értelmezik, mint a saját értéktelenségük bizonyítékát.
"Az alacsony önértékelésű emberek általában arra vágynak, hogy a szeretteik ugyanúgy lássák őket, mint amilyennek látják ők magukat. Emiatt nem értékelik mások erőfeszítéseit, dicséreteit, és nem érdekli őket a biztatás, a bátorítás vagy az optimizmus sem" - mondta Denise Marigold professzor, a waterlooi Renison University College kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
Ezek az emberek jobban értékelik a "negatív megerősítéseket", vagyis azt, ha a barátaik, szeretteik meggyőzik őket, hogy az érzéseik, reakcióik normálisak, ésszerűek és a helyzetnek megfelelőek. A felvidítási kísérleteket gyakran fárasztónak, idegesítőnek és frusztrálónak tartják.
"Előfordulhat, hogy amikor a felhők közül kisütő napról beszélünk, csak a sötét fellegekre hívjuk fel a másik figyelmét. Ilyenkor jobb, ha egyszerűen megpróbálunk együttérzően viselkedni " - mondta dr. Marigold.
A kutatás eredményeiről a című szaklapban számoltak be.