A rossz egészségi állapotú nők nagyobb valószínűséggel lesznek boldogtalanok, de a boldogtalanság önmagában nem növeli a korai halál kockázatát – állítják a kutatók, miután több mint 700 ezer brit nő adatait értékelték.
A boldogság és az egészség összefüggéséről szóló korábbi kutatások zavaros ok és okozati összefüggéseket állítottak fel – mondta a tanulmány társszerzője, Sir Richard Peto, az oxfordi egyetem orvosi statisztika és epidemiológia professzora. „A betegség tesz boldogtalanná és stresszt okoz. A betegség az a dolog, ami a boldogtalanságot eredményezi, és nem a boldogtalanság okoz betegséget” – mondta a tudós, a tanulmányt ismertetve, amelyet a The Lancet orvosi folyóirat tett közzé.
A korábbi tanulmányok, amelyek összekötötték a csökkent halálozási arányszámokat a boldogsággal, relaxációval, vagy a jóllét érzésével, nem vizsgálták a rossz egészségi állapot erős pszichológiai hatásának érvényesülését Peto és munkatársai szerint. „Ha boldog akarsz lenni, akkor a legfontosabb dolog, hogy egészséges maradj, mert a betegség, ami a legvalószínűbben boldogtalanná tesz” – jelentette ki Peto.
„A tanulmány ugyanakkor nem teljesen zárta be az ajtót a boldogság lehetséges egészségügyi hatásai előtt, mert a kutatók csak azt vizsgálták, hogy a boldogság vagy a boldogtalanság hogyan érinti egy adott személy halálozási kockázatát” – mondta Philippe de Souto Barreto, a toulouse-i egyetem öregedéskutatója.
„Az egészség tágabb fogalom. Ha belegondolunk betegségekbe, egyes tanulmányok azt találták például, hogy a boldogság csökkenti a szívkoszorúér-betegség kialakulásának veszélyét” – jelentette ki Barreto, aki a The Lancetben kísérő publicisztikát írt a tanulmányhoz. Barreto azt is megjegyezte, hogy a mintában főleg középkorú nők voltak, illetve más vizsgálatok kimutatták, hogy a boldogság előnyösebb lehet a férfiaknál, mint a nőknél, amikor a teljes halálozási kockázati képet vizsgáljuk.
„Ezért, véleményem szerint a vita még nem zárult le, s további kutatásokra van szükség ezen a területen a boldogság és annak orvosi következményeit illetően” – jelezte a francia tudós.