Egy fiatal lányokat vizsgáló kísérlet keretében amerikai kutatók megfigyelték, hogy az érzelmekért felelős hormonok - mint például a kortizol és az oxitocin - potenciálisan kedvezőbb hatást előidézve viselkedtek, miközben egy kellemetlen, stresszes eseményt szóbeli, például telefonos beszélgetés során oszthattak meg édesanyjukkal, azokhoz a lányokhoz viszonyítva, akik nem szóbeli beszélgetés , hanem online szociális média, tehát sms vagy chat útján érintkezhettek az anyjukkal.
"Nem egyértelmű számunkra a jelenség oka, de valószínűleg az adott személy hangjának a hallása komoly szerepet játszik. Egy személy hangja ugyanis nemcsak a hangnemet és az őszinteséget, de a beszélő identitását is közvetíti" - magyarázta Leslie Seltzer, a madisoni székhelyű Wisconsini Egyetem pszichológia szakos posztdoktori hallgatója, a tanulmány szerzője. "Egy telefonos beszélgetés során egy gyerek könnyen beazonosíthatja, hogy valóban a szüleivel beszél, miközben sms-ezés vagy chat során erre nem feltétlenül képesek" - tette hozzá Seltzer.
Seltzer és kutatótársai összehasonlította a kísérletben résztvevő 68 nyolc-tizenkét éves lány hormonális reakcióit, miközben telefonon keresztül, vagy sms útján érintkezésbe léptek anyukájukkal egy meglehetősen nehéz matematikai és szóbeli teszt elvégzését követően. A kutatók megállapították, hogy sokkal több kortizol és oxitocin , úgynevezett boldogsághormon termelődött azoknál a lányoknál, akik a beszélgetés során hallhatták szüleik hangját, mint azoknál, akik csak írásban tudtak érintkezésbe lépni szüleikkel.
Leslie Seltzer a Személyiségi és Szociálpszichológiai Társaság New Orleans-i éves konferenciáján prezentálta kutatási eredményeit és a tanulmány az Evolution and Human Behavior című pszichológiai szakfolyóirat legutóbbi számában is megjelent.