Nem vezet öngyilkossághoz az asztmagyógyszer

Az asztma leukotrién-anyagcserébe beavatkozó kezelése nem növeli az öngyilkosság kockázatát a gyerekeknél és a fiatal felnőtteknél - derül ki egy amerikai kutatásból.

Miután az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatal (FDA) 2008-ban hangulat- és magatartás-változásokra hívta föl a figyelmet az ilyen típusú gyógyszert szedő csemetéknél, Glen Schumock professzor, az Illinois-i Egyetem munkatársa vizsgálatot indított az összefüggés feltárására.

A című folyóiratban publikált eredmények szerint a kutatócsoport nem talált bizonyítékot arra, hogy a légúti gyulladás kialakulását gátló leukotrién-módosító készítmények valóban növelnék az öngyilkossági hajlamot. Dr. Schumock, aki a gyógyszerek hatásvizsgálatának területén igen tapasztalt, korábban már két tanulmányt is írt hasonló témában, ám a most közölt adatok úttörőnek számítanak, hiszen eddig nem született olyan munka, mely objektív bizonyítékkal szolgált volna a korábbi feltételezés cáfolatára.

A montelukast hatóanyag-tartalmú készítmények a leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak az Egyesült Államokban, és asztma mellett orrnyálkahártya-gyulladás kezelésére is kiválóak. A széleskörű felhasználás miatt így kiemelten fontos a felmerülő aggályok kivizsgálása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A felmérésben résztvevő 195 ezer öt és huszonnégy év közötti fiatal mindegyike ilyen típusú gyógyszert szedett, és 344 öngyilkossági kísérlet történt körükben. Azok, akik el akarták dobni az életüket, nagyobb arányban számoltak be káros szenvedélyekről, illetve többen szenvedtek közülük például bipoláris zavarban, skizofréniában és epilepsziában. A változatos kórképek miatt további gyógyszerekkel is kezelték őket, úgymint antidepresszánsokkal, antipszichotikumokkal és görcsrohamok megelőzésére szolgáló készítményekkel. Miután Dr. Schumock és csapata mérlegelte a társbetegségek sajátosságait és a rájuk alkalmazott szerek esetleges mellékhatásait, kiderült: a leukotrién-módosítót szedők nem hajlamosabbak az öngyilkosságra, mint a másfajta kezelésben részesülő asztmások.

A felmérés gyerekekre, serdülőkre és fiatal felnőttekre korlátozódott, mivel esetükben sokkal praktikusabb a kezelés szájon át szedhető leukotrién-módosítókkal, mint az egyéb, többnyire belélegezhető szerekkel.

"Bár további kutatások szükségesek az említett készítmények és az öngyilkossági kísérletek közötti összefüggés teljes cáfolatára, az orvosok mostantól nyugodtabb szívvel írhatják föl az asztma kezelésére igen hatékony gyógyszereket" - összegezte dr. Schumock.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra