A szaklapban megjelent tanulmány szerint amikor az emberek a tanárok szélesebb körét figyelhetik meg és tanulhatnak tőlük, a csoportok jobban meg tudják őrizni technikai készségeiket, sőt a következő nemzedékekre javítani is tudják a csoport átlagos képességét. A kutatást vezető Michael Muthukrishna pszichológus úgy véli, az eredmények azt mutatják, hogy a nagyobb populációméret és a szociális kapcsolódás létfontosságú a bonyolultabb technológiák és a kulturális tudás fejlődéséhez.
"Ez az első olyan laboratóriumi kutatás, amely megerősíti azt, amit a régészek és az evolúciós elmélet támogatói már régóta állítanak: azt, hogy fontos összefüggés van a társadalom szocialitása és technológiájának fejlettségi szintje között" - magyarázta a tanulmány társszerzője, Joseph Henrich professzor.
A kísérlet során a résztvevőket arra kérték, hogy tanuljanak meg új készségeket (digitális fényképszerkesztést és csomókötést), majd adják tovább a résztvevők "következő generációjának". Azok a csoportok, amelyek jobban hozzáférhettek szakértőkhöz, jelentősen több készséget halmoztak fel, mint azok, amelyek kevésbé férhettek hozzá tanárokhoz. Tíz "generáció" múlva a több tanárral rendelkező csoportok minden egyes tagja erősebb készségekkel rendelkezett, mint az egyetlen tanárral rendelkező csoportok.
A több tanárral rendelkező csoportok ráadásul hosszabb ideig őrizték meg készségeiket, mint a kevés tanárral rendelkezők. A kutatók úgy vélik, hogy eredményeik több területre is jelentős hatással lehetnek, többek között a készségfejlesztésre, az oktatásra, valamint a veszélyeztetett nyelvek és kulturális gyakorlatok védelmére is.