A Cornell Egyetem kutatói összesen 88 főiskolai hallgató részvételével készítették el felmérésüket, melynek alapján megállapították, hogy a Facebook és a hasonló internetes közösségi oldalak megerősítik a felhasználók önbizalmát , mivel a saját profiljában mindenki a legelőnyösebb oldalát, legértékesebb tulajdonságait és kapcsolatait osztja meg a többiekkel.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy a kritikai észrevételeket követően a Facebook felhasználók nem tudatosan, de visszatérnek a profiljukhoz, hogy újra megerősítsék az önbizalmukat, és javítsanak a megtépázott önértékelésükön.
"Sokan úgy gondolják, hogy a közösségi oldalak használata csupán felesleges időtöltés, melynek számos negatív következménye lehet, azonban kutatásunk során kiderült, hogy a pszichológiai szempontból nagyon is pozitív hatása lehet a Facebooknak, és egy viszonylag mély pszichológiai szinten segíti a lelki egyensúly megőrzését" - nyilatkozta Jeff Hancock, a Cornell Egyetem kommunikáció és informatika professzora, a tanulmány társszerzője, az egyetem hírlevelében. "A saját profiljukból emberek milliói merítenek erőt és önbizalmat nap mint nap, mivel itt az emberek a legelőnyösebb oldalukat mutatják a külvilágnak. Itt mindenki láthatja, hogy mennyi barátjuk van, és mennyien szeretik őket, és ez az érzés lelki megnyugvást és erősítést biztosít" - tette hozzá Hancock professzor.
A Cornell Egyetem kutatásának részleteit a című pszichológiai szaklap legutóbbi kiadásában publikálták.