Dr. Paula Watkins, meditációval foglalkozó klinikai pszichológus szerint előfordulhat, hogy a meditáció során az emberek túlságosan „mélyre” kerülnek a saját agyukban, ez pedig nagyon súlyos következményekkel járhat. A fájdalmas, kellemetlen emlékek felszínre hozatala ugyanis akár szorongást és depressziót is okozhat.
„A meditáció során az elfojtott emlékek , traumák, amiket egyébként szeretnénk elfelejteni, újra előjöhetnek” – magyarázta. „Ez néhány embernél igen enyhe hatás, de másoknál rendkívül fájdalmas lehet. A meditáció egyre népszerűbb, sokan próbálkoznak vele, és ha valaki hajlamos a pszichológiai problémákra, ez a befelé fordulás előhozhatja azokat.”
Dr. Watkins évek óta tanulmányozza a meditáció elménkre gyakorolt hatásait, és kutatásai alapján azt javasolja, hogy aki depresszióra, pszichózisra, mániás viselkedésre hajlamos, esetleg megvan az esélye annak, hogy skizofrén, nem szabad szakorvosi felügyelet vagy tanácsadás nélkül meditálnia.
„A meditáció során befelé fordulunk, és számos mentális élménnyel gazdagodhatunk, illetve ezeket megfigyeljük, ezekre koncentrálunk. A mentális betegségek esetén azt kockáztatjuk, hogy ezekre az eseményekre túlságosan nagy figyelmet fordítunk, és még akkor is ezekkel fogunk foglalkozni, amikor már tulajdonképpen vége a meditációnak” – mondja. „A pszichés problémákkal küzdőknek nem szabad befelé fordulni és a saját lelküket tanulmányozni anélkül, hogy egy szakember ne segítené őket. A meditáció nem helyettesíti a szakorvos vezetésével végzett terápiát.”
Dr. Watkins szerint azonban ez ne riasszon el senkit a meditációtól, mert a legtöbb ember számára rendkívül pozitív hatásai lehetnek, és számos problémát segíthetnek megoldani. „A meditáció segít ellazulni, megnyugodni egy nehéz nap után, serkenti az agy vérkeringését is” – mondja. „Mindössze fontos azt tudni, hogy előfordulhatnak nem túl kellemes mellékhatások is az arra hajlamosaknál.”