Egy átmulatott éjszaka után a filmszakadás, az alkoholamnézia bárkivel előfordulhat, és van, akinél több napig is eltart - írja a Pszichológia.com-on Vass István pszichológus, egy korábbi, Hír24-es cikkre hivatkozva .
Az emlékek süllyesztőjében
A jelenséggel a szakirodalom korábban többnyire csak anekdotikus szinten foglalkozott, mígnem Donald W. Goodwin (akinek pszichiáterként az alkoholizmus volt a szakterülete) egyik páciense kapcsán mélyebben is elkezdett ismerkedni a témával. A problémás betege azt mesélte ugyanis, hogy azóta nem mer alkoholt inni, amióta egy reggel ismeretlen hotelszobában ébredt. A szálloda recepciósa elmondta neki, hogy pár napja jelentkezett be, de semmi különös jelét nem mutatta annak, hogy nem átlagos tudatállapotban van. Az utolsó emlékképeivel egy probléma volt csupán: a helyszín, amire emlékezett, 1000 km-re volt a hoteltől. Az eset kísértetiesen egybecseng a mostani hírekkel is, amelyek egy Szigetes buli után eltűnt férfiről szóltak. Az edzőként dolgozó 30 éves fiatalemberre végül egy osztrák kórházban akadtak rá, és ahogy az Index is megírta : "a férfi nem emlékszik az elmúlt napokra, így arra sem, hogyan került a Szigetről Salzburgba. Nagyon zavart állapotban került a kórházba, csak az elmúlt napokban tudta közölni, hogy kicsoda ő."
A jelenséget nem véletlenül magyarázza a pszichológus az alkoholamnéziával: lényege ugyanis, hogy az érintetteknél nem rögzülnek a delíriumos állapot alatt megéltek és tapasztaltak, csak az úgynevezett rövidtávú memóriában. Azt is tudjuk, hogy viszonylag ritka "kórképről" van szó, hiszen egy-egy mozzanat vagy pillanat egy-egy átlagos alkoholfogyasztóval megesik, hogy kimarad, ám itt napok is eltűnhetnek a tudat süllyesztőjében.
Másod- és sokadnaposok
Hasonló jelenség áldozatai lehettek a Másnaposok című film hősei is, akik egy legénybúcsú éjszakája után csodálkoztak rá a történtekre. Végezetül idézzük fel "felébredésük" pillanatait, és egyben biztatunk mindenkit a mértékletes alkoholfogyasztásra.