Segíti az agyműködést egy kínai meditációs technika

Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint úgy tűnik, hogy egy kínai eredetű meditációs technika már akár 11 órányi gyakorlás után is elősegíti az agy viselkedésszabályozó működését.

Az amerikai Oregoni Egyetem és a kínai Dalian Műszaki Egyetem kutatói az úgynevezett integratív test-lélek tréning (IBMT) hatását vizsgálták, amelyet az 1990-es években a hagyományos kínai orvoslás alapján fejlesztettek ki és amelyet több ezren gyakorolnak Kínában.

A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közzétett tanulmány elkészítésében 45 ember működött közre, akik felerészben az IBMT-t, felerészben pedig relaxációt gyakoroltak. A képalkotó eljárások azt mutatták, hogy a meditáló csoportban megnőtt az idegi kapcsolatok száma az elülső cingulum területén (ez a régió szabályozza az érzelmeket és a viselkedést).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Depresszió "Az eredményeink összefüggenek az önszabályozással kapcsolatos idegi hálózatokban létrejövő szerkezeti változásokkal" - magyarázta Michael Posner, az Oregoni Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője. " Az IBMT hatására a legnagyobb változások abban az idegpályában jönnek létre, amelyről korábban kimutatták, hogy kapcsolatbn áll a konfliktuskezelési képességek terén tapasztalható egyéni különbségekkel."

Az elülső cingulum aktivációjának károsodását megfigyelték figyelemzavarban, demenciában, depresszióban, skizofréniában és számos más betegségben is.

A kutatók szerint a meditáló csoportban emellett kisebb volt a szorongás szintje, ritkábban fordult elő depresszió, düh és fáradékonyság, mint a relaxáló kontrollcsoportban.

"Úgy gondoljuk, az eredmények érdeklődésre tarthatnak számot az oktatás, az egészségügy és az idegtudomány, továbbá a nagyközönség részéről is" - mondta el Yi-Yuan Tang, a Dalian Egyetem kutatócsoportjának vezetője.

Az IBMT légzéstechnikák és a képzelet segítségével segíti elő a test-lélek tudatot, hogy eljuthassunk az úgynevezett "éber pihenés" állapotába. A tudósok azt feltételezik, hogy a változások mögött a fehérállományban elhelyezkedő idegpályák átrendeződése vagy az idegi kapcsolatokat körülvevő mielinhüvely mennyiségének megnövekedése áll. Az IBMT segítségével jobban megismerhetjük, hogyan befolyásolja a gyakorlás az agy plaszticitását.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.