Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint úgy tűnik, hogy egy kínai eredetű meditációs technika már akár 11 órányi gyakorlás után is elősegíti az agy viselkedésszabályozó működését.
Az amerikai Oregoni Egyetem és a kínai Dalian Műszaki Egyetem kutatói az úgynevezett integratív test-lélek tréning (IBMT) hatását vizsgálták, amelyet az 1990-es években a hagyományos kínai orvoslás alapján fejlesztettek ki és amelyet több ezren gyakorolnak Kínában.
A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közzétett tanulmány elkészítésében 45 ember működött közre, akik felerészben az IBMT-t, felerészben pedig relaxációt gyakoroltak. A képalkotó eljárások azt mutatták, hogy a meditáló csoportban megnőtt az idegi kapcsolatok száma az elülső cingulum területén (ez a régió szabályozza az érzelmeket és a viselkedést).
Az elülső cingulum aktivációjának károsodását megfigyelték figyelemzavarban, demenciában, depresszióban, skizofréniában és számos más betegségben is.
A kutatók szerint a meditáló csoportban emellett kisebb volt a szorongás szintje, ritkábban fordult elő depresszió, düh és fáradékonyság, mint a relaxáló kontrollcsoportban.
"Úgy gondoljuk, az eredmények érdeklődésre tarthatnak számot az oktatás, az egészségügy és az idegtudomány, továbbá a nagyközönség részéről is" - mondta el Yi-Yuan Tang, a Dalian Egyetem kutatócsoportjának vezetője.
Az IBMT légzéstechnikák és a képzelet segítségével segíti elő a test-lélek tudatot, hogy eljuthassunk az úgynevezett "éber pihenés" állapotába. A tudósok azt feltételezik, hogy a változások mögött a fehérállományban elhelyezkedő idegpályák átrendeződése vagy az idegi kapcsolatokat körülvevő mielinhüvely mennyiségének megnövekedése áll. Az IBMT segítségével jobban megismerhetjük, hogyan befolyásolja a gyakorlás az agy plaszticitását.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com