A BBC 1948 óta minden évben felkér egyetlen embert, hogy fejtse ki gondolatait a világról. A brit közszolgálati médiavállalat így tiszteleg első vezérigazgatója, Sir John Reith előtt.
Az idei Reith előadást Stephen Hawking elméleti fizikus, kozmológus tartotta. Ismertségét nem csak nagyszerű szellemi teljesítménye, és televíziós előadásai alapozták meg, hanem az a hatalmas lelkierő is, amellyel súlyos betegségét kezeli. Hawkingnál kevéssel 21 éves kora előtt, 1963-ban egy degeneratív idegrendszeri elváltozást, amiotrófiás laterálszklerózist , (Lou Gehrig-kórt) állapítottak meg, amelynek következtében a mozgatóidegei lassan elsorvadnak.
Nemrégiben egy interjúban arról beszélt, hogy a tér és az idő rejtelmeibe adott betekintés miatt vélik különleges gondolkodónak, de az elméjének hatékonyan használata valójában érzelmi kérdés.
Hawking az idei Reith előadáson egy költői hasonlattal üzent a depresszióval küzdő embereknek. A fekete lyukat (azt az egykori csillagot, amelynek olyan nagy a gravitációja, hogy még a fényt is magához vonzza, s így nem juthatunk róla közvetlen információhoz) és a depressziót állította egymás mellé. Azt mondta: „Ennek az előadásnak az az üzenete, hogy a fekete lyukak nem is olyan feketék, mint ahogy le vannak festve. Ezek nem azok az örök börtönök, mint azt korábban gondolták. A dolgok kijuthatnak a vonzáskörén kívülre és esetleg egy másik univerzumba. Ha valaki úgy érzi, hogy egy fekete lyukban kuksol, ne adja fel – van kiút!”
Lucy elmondta apjáról, hogy nagyon irigylésre méltó a kitartása és az a képessége, hogy minden tartalékát elő tudja hívni, minden energiáját képes mozgósítani, hogy a legerősebb mentális fókusszal haladjon a célja felé. De nem csak elérni akarja ezeket a célokat, hanem meghaladni: rendkívüli munkával könyveket írva, előadásokat tartva, inspirálva más embereket, akik degeneratív idegrendszeri betegségtől van más tartós hátrányt okozó nehézségtől szenvednek.
Forrás: IFL Science