Szellemi képességek, amelyek javulnak az életkorral

A tudomány eddigi álláspontja az volt, hogy az idősödéssel párhuzamosan általánosan romlanak a kognitív funkcióink. Egy új kutatás szerint azonban vannak kivételek.

Évtizedek óta sulykolják belénk, hogy az életkorunk előrehaladtával bizony fel kell készülnünk szellemi képességeink hanyatlására. Egy új kutatás azonban nem kevesebbet állít, mint hogy az idős emberek bizonyos területeken kifejezetten jobb eredményeket érnek el, mint korábban - áll a Nature Human Behaviour folyóiratban megjelent tanulmányban, amelyet a MedicalNewsToday szemlézett .

kognitív funkciók időskorban
Életkorunk előrehaladtával nem minden kognitív képességünk indul hanyatlásnak. Fotó: Getty Images

Mik is az a kognitív funkciók?

Kezdjük a szakkifejezés tisztázásával: kognitív funkcióknak nevezzük az úgynevezett megismerési tevékenységeket, amelyeket két nagy csoportra oszthatunk. A jgypk.hu magyarázata szerint az egyik a közvetlen (érzékelés, észlelés, figyelem), a másik a közvetett (emlékezés, képzelet, gondolkodás). Ezek által valósul meg az értelmi működésünk. Egyebek mellett ide sorolhatjuk még a döntéshozatalt, a számolást, az önismeretet, a tervezést, a problémamegoldást, az ok-okozat felismerését, a megérzést és a nyelvhasználatot is.

A kognitív képességek közül úgynevezett végrehajtó funkcióknak hívjuk a rugalmas gondolkodást, a munkamemóriát és az önkontrollt. Ezekben hiányosság mutatkozhat bizonyos idegrendszeri eltérések, például figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (attention deficit hyperactivity disorder, ADHD) esetén. A végrehajtó funkciók kritikus fontosságúak, mert ezek teszik lehetővé, hogy célirányosan képesek legyünk összpontosítani akár összetett információkra is, miközben a számunkra lényegtelen ismereteket szándékosan figyelmen kívül hagyjuk. Ez a képesség létfontosságú a hétköznapi életben és számos magasabb rendű kognitív funkciót támogat - írják a Nature Human Behaviourben közölt cikk szerzői.

A minél jobb egészségi állapotban eltöltött időskor érdekében nemcsak a testünket, hanem az elménket is célszerű karban tartani. Mutatjuk, mire kell figyelni, hogy akár 70 felett is megőrizhessük szellemi frissességünket .

Ideje pár dolgot újraértékelni

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Korábbi kutatások egybehangzóan állították, hogy egy bizonyos életkor után már nem fejlődnek a kognitív funkcióink, sőt, hanyatlani kezdenek. Kivált az emlékezet gyengülését, illetve a figyelem megosztását tekintették az időskor egyik jellemző kísérőtünetének. Csakhogy most kiderült, ez koránt sincs így minden esetben. Az erről készült friss kutatásban 702 fő vett részt, akik életkora 58-98 év között volt. Őket három területen vetették vizsgálat alá: éberség (például veszélyhelyzet észlelése vezetés közben egy kereszteződéshez érve), iránymódosítás (figyelem átfókuszálása egy váratlanul felbukkanó gyalogosra) és végrehajtás (amikor a vezetésre összpontosítunk, figyelmen kívül hagyjuk a számunkra érdektelen óriásplakátokat az út mentén).

Ezeket a funkciókat folyamatosan használjuk, és a korábbi tudományos álláspont szerint mindhárom terület fokozatosan gyengül az életévek számának növekedésével. Csakhogy a számítógépes tesztekkel vizsgált személyek csupán az éberség (másképp fogalmazva: riasztás) területén mutattak csökkenő teljesítményt. Sőt, a másik két terület (irányulás és végrehajtás) még javult is az időseknél. "Az eredmények fényében másképp kellene megítélnünk az öregedés folyamatát. Egyes folyamatok azért javulhatnak az életkor előrehaladtával is, mert egész életünkben gyakoroltuk őket" - állítják a tanulmány szerzői.

A kognitív funkciókat az összetett tevékenységek fejlesztik a legjobban, ilyenek például az idegennyelv- és a hangszeres zenetanulás, a különféle tanfolyamokon (például főzés, tánc, számítógéphasználat) való részvétel és a társas kapcsolatok - tették hozzá a szakemberek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra