Jótékony hatással van a tinédzserekre a blogírás: a kutatók szerint csökkentheti a szociális szorongásukat, javíthatja az önbizalmukat, sőt még a baráti kapcsolatok építésében is segíthet.
Az Amerikai Pszichológiai Társaság által közzétett új kutatás rávilágít a blogok jótékony hatására. "A kutatások azt mutatják, hogy egy személyes napló írása az érzések kifejezésének nagyszerű módja, és hozzásegít ahhoz, hogy a kezeljük az érzelmi stresszt és jobban érezzük magunkat" - magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Meyran Boniel-Nissim, az izraeli Haifa Egyetem kutatója. - "A tinik mindig neteznek, ezért a blogolás lehetővé teszi számukra a szabad véleménynyilvánítást és a másokkal történő kommunikációt".
A kutatók véletlenszerűen kértek fel izraeli középiskolásokat egy, a szociális kapcsolataik minőségét kutató kérdőív kitöltésére. Ezután 160 diákot választottak ki (közülük 124 lányt és 37 fiút), akik a kérdések alapján szorongóaknak bizonyultak. A gyerekeket egy 10 hetes kísérletnek vetették alá, amely előtt, után és két hónappal később is értékelték a viselkedésüket.
A diákokat négy csoportra osztották és megkérték őket, hogy folyamatosan írjanak blogot. Két csoportnak azonban azt is megszabták, hogy a problémáikra fókuszáljanak, valamint az egyik csoportnak a blogján még a kommenteket is engedélyezni kellett. A másik két csoportnak azonban csak annyit mondtak, hogy bármiről írhatnak, de közülük is az egyik csoportnak is hagyni kellett a kommentelést.
Az eredményekből kiderült, hogy mind a négy csoport szociális állapota javult, kevésbé szorongtak és könnyebben kezelték a baráti kapcsolataikat is. Közülük is azok állapota javult a leginkább, akik a saját nehézségeiről írtak, és a kommentekre is nyitottak voltak.
A kutatók elismerték azonban, hogy a nemek aránya torzított volt, de emiatt nemenként is külön elemezték az adatokat, ezek pedig azonos arányokat mutattak. A tanulmány a Psychological Services online kiadásában jelent meg.