Sokan várnak fogyást a szaunától, azonban a szauna sokkal inkább méregtelenítésre való. A verejtékezéssel zsírpárnáink nem fognak elpárologni, csak a bennünk lévő mérgektől tudunk megszabadulni – magyarázza Kondora István, a sárvári Spirit Hotel szaunamestere.
Szintén gyakori tévhit, hogy a szauna gyógyít, ám a valóságban a szauna a prevencióra alkalmas . Ha már megtörtént a baj, a megfázáson, influenzán, lázon, gyulladásos betegségeken nem segít, sőt ilyenkor nem is ajánlott a szaunázás.
Mikor ne szaunázzunk?
Szaunázni csakis teljesen egészségesen szabad. Gyulladásos vagy fertőző betegség, magas vérnyomás, valamint egyéb vérnyomásesés , a szívritmuszavarok és a szervezet túlmelegedésének esélyét is.
Fürdőruha vs. szaunalepedő
Örök kérdés hazánkban a fürdőruhás vagy „meztelen” szauna kérdése. Az alapszabály, hogy mindig tartsuk be az adott létesítmény szabályait. Számos wellnessrészleg szaunájában kifejezett előírás a fürdőruhás szaunázás, főként a családokra való tekintettel. Más helyeken azonban éppen a fürdőruha van kitiltva a szaunából, hiszen egészségügyi okokból semmiképpen sem javasolt a viselése szaunázás közben, ugyanis a műszálas anyagokból 65°C felett káros anyagok oldódnak ki. Ez esetben hagyjuk kint a fürdőruhát, a papucsot, s egy száraz szaunalepedővel tekerjük körbe magunkat.
Ha kevésbé vagyunk szégyenlősek, akkor is a legfontosabb, hogy mindig terítsünk a fenekünk és lábunk alá is textilt, s kerüljük a túlzott lazaságot, nem megfelelő teshelyzetek felvételét. Habár a meztelen szaunázás tőlünk nyugatra, már Ausztriában is a szaunakultúra szerves része, a magyar és a kelet-európai országokból érkező vendégek közül sokan még nem barátkoztak meg vele – osztja meg tapasztalatait Horváth Ádám, szaunamester.
A legfontosabb tudnivalók
Egy nap maximum háromszor szaunázzunk, az ideális ciklus 15 perces, ennél tovább ne maradjunk bent, de ha nem bírjuk, nyugodtan jöjjünk ki a homokóra lejárta előtt. Két ciklus között a szervezetnek minimum 15 percet kell pihennie, de még jobb, ha legalább fél órát szánunk rá - tanácsolják a szaunamesterek.
Testünk lehűtésére választhatjuk a merülő medencét, vagy akár a szabad levegőn is ejtőzhetünk. A lényeg, hogy bármely alternatívát választjuk, a szaunázást mindig zuhanyzás kövesse, mellyel megtisztítjuk a testünket, s felkészítjük a pihenésre.
A finn szaunákban a legnépszerűbbek a mézes és sós szaunaszeánszok. Azt is jó tudni, hogy ha van szaunamester, a felöntést csakis ő végzi, melynek ideje alatt ne zavarjuk meg a szaunázókat, utólag már nem illik csatlakozni a szeánszokhoz.