Aki például mérges, annak a testtudata a fejre és a karokra koncentrálódik, valószínűleg azért, mert tudat alatt felkészül a harcra. A szomorúság ezzel szemben elgyengíti a végtagokat, ugyanakkor a mellkasra és a szívre koncentrálódik. Az undor pedig elsősorban a torokban és az emésztőrendszerben "hagy nyomot" a szakértők szerint.
A "forrófejű" és a "nehéz szívvel" kifejezések tehát nem is annyira képletesek. Finn szakértők 700 önként jelentkezőnek történeteket olvastak, amelyekkel bizonyos érzelmeket váltottak ki náluk. A résztvevők ezután papíron megkapták egy emberi test körvonalát, és ki kellett színezniük azt a részt, ahol érzetet tapasztaltak.
Ennek nyomán az is kiderült, hogy a szeretet egészen a lábujjakig hat, a boldogság pedig kitölti az egész testet. "Az érzelmek nemcsak tudati, hanem fizikai állapotot is jelentenek. Így tudunk felkészülni és gyorsan reagálni a veszélyekre és a pozitív társas interakciókra is. Az adott érzelemhez illő testi változások észlelésével tudat alatt még inkább átéljük az adott érzelmet, akár a boldogságot is" - magyarázta Lauri Nummenmaa professzor, az Aalto Egyetem munkatársa.
"Eredményeink kiemelkedő jelentőségűek az érzelmek testi hatásának tekintetében. Másrészt pedig jobb rálátást biztosítanak az érzelmi zavarokra, s új diagnosztikai eszközök lehetőségét vetítik előre" - tette hozzá a szakértő. A depresszió és a szorongás kezeléséhez is.