Kedden tartották Ivo Toman, cseh szerző legújabb könyvének magyarországi bemutatóját egy fővárosi étteremben. A férfi története azért különleges, hiszen betegsége, a Tourette-szindróma ellenére is több országban elismert üzletember, tréner lett. Könyve, "A sikeres önmanipuláció" útmutató a sikerhez, amelyet magánéletében és munkássága során is igazolt, és betegsége ellenére sikeresen alkalmazott.
A Tourette-szindróma (TS) egy neuropszichiátriai betegség, amelyet a ticeknek nevezett ismétlődő, akaratlan mozgások és irányíthatatlan hangadások tartós, együttes vagy váltakozó fennállása jellemez. A TS tünetei leginkább gyermekkorban, de mindenképpen 21 éves kor előtt jelentkeznek. Férfiaknál 3-4-szer gyakoribb, mint nőknél, és a világon mindenütt, minden etnikai csoportban észlelték. Természetes lefolyása, kimenetele nagyon változó, a tünetek palettája igen széles, és a tünetsúlyosság a nagyon enyhétől a rendkívül súlyosig terjedhet.
A leggyakoribb tünetek között említhetjük a motoros ticeket (pl. hunyorgás, grimaszolás, fejrángatás, vállmozgatás, ujjgörcsölés), emellett előfordulhat hangok, zajok kiadása, illetve szavak, esetleg mondatok önkéntelen kimondása, melyeket együttesen vokális ticeknek nevezünk.
Mivel a komplex tic (pl. az akaratlan káromkodás, mások beszédének vagy viselkedésének utánzása) egy átlagos szemlélő számára furcsának és szokatlannak tűnhetnek, gyakran előfordul, hogy a Tourette-szindrómával küzdők számára a legnagyobb nehézséget nem betegségük, hanem a társadalomba való beilleszkedés, a kortárs kapcsolatokból eredő sérelmek, és az ebből kialakuló alacsony önértékelés jelenti.
Mint azt dr. Tárnok Zsanett, a Vadaskert Alapítvány pszichológusa is elmondta, fontos, hogy a betegséget ne kezeljük tabuként, és hogy az érintettek minél hamarabb eljussanak orvoshoz, mert a ticek egy része - megfelelő terápia mellett - 18 éves korra akár el is tűnhet.