A című online lapban megjelent friss kutatást vezető Frieder R. Lang, a németországi Erlangen-Nürnberg Egyetem munkatársa elmondta, vizsgálataik alapján úgy tűnik, az optimisták számára kedvezőtlenebbek a jövőbeni kilátások, mint a pesszimisták számára, utóbbi hozzáállás ugyanis arra ösztönzi az embert, hogy óvatosabban, megfontoltabban és körültekintőbben élje mindennapjait.
Mikor öt év elteltével újra megkérdezték őket, kiderült, hogy a legidősebb csoport tagjainak 43 százaléka korábban kevésbé gondolta magát elégedettnek a jövőbeni helyzetében, mint amilyen valójában volt akkor, 25 százalékuk pontosan eltalálta megelégedettsége mértékét, 32 százalék pedig felülbecsülte azt, és a valóságban nem volt annyira elégedett, mint ahogy azt öt évvel korábban hitte.
A szakemberek ezután azt is megnézték, ki milyen egészségi állapotban van, és megállapították, hogy azok, akik túlzottan optimistán gondoltak saját jövőjükre , nagyobb eséllyel szenvedtek később valamilyen fokú rokkantságban, sőt nagyobb eséllyel haltak meg valamilyen betegségben.
A vizsgálatból az is kiderült, az idősebbek többnyire sötétebben látták a jövőjüket, a fiatalok pedig fényesebben, ám legpontosabban a középkorúak tudták megítélni, hogy valójában mi fog rájuk várni.