A tartós fáradtság igen komoly probléma, ami nappali teljesítménycsökkenéshez, koncentráció- és memória zavarokhoz vezethet. A fáradtság oka sokszor az életmódunkban, a rossz napi rutinban keresendő, de bizonyos betegségek velejárója is lehet.
Fáradtságot okozhat:
- alváshiány
- mozgáshiány
- zsíros, kalóriadús ételek fogyasztása
- túlsúly
- diétázás vagy alultápláltság
- folyadékhiány
- stressz, túlhajszoltság
Milyen betegségekre utalhat?
A vérszegénység gyakran jár extrém fáradtságérzettel, hiszen ebben az esetben nincs elegendő vörösvérsejt, ami oxigént szállítson a fontos szervekhez. A fáradtság mellett fizikai gyengeség, alvászavarok, koncentrációs nehézség, fejfájás, mellkasi fájdalom is jelentkezhet. Az állapotot vashiány, vérveszteség, belső vérzés vagy bizonyos krónikus betegségek is kiválthatják.
Az alvási apnoéban szenvedők akármennyit alszanak, nem tudják kipihenni magunkat, mivel alvás közben olyan légzészavarok lépnek fel náluk, amelyek megzavarják az alvási ciklust. Ennek a betegségnek számos komoly szövődménye lehet, így, ha ilyesmire gyanakszunk, menjünk el alvásvizsgálatra.
Diabétesz esetén a glükózt nem képes megfelelően felhasználni a szervezet, ami az energiaháztartásunkra is hatással van. A fáradtság mellett fokozott szomjúságot és éhséget, fogyást, gyakori vizelést, ingerlékenységet, homályos látást és gyakori gombás fertőzéseket is produkálhat a betegség.p
A fáradtság és kimerültség vitaminhiányt is jelezhet!
A folyamatos fáradság és levertség enyhítésére a szakemberek a B-vitamincsoport bevitelének növelését ajánlják első körben. Ezek közül pedig különösen fontos a B12-vitamin, mert azon kívül, hogy az elfogyasztott szénhidrátot energiává alakítja a szervezetben, az emésztésre is jótékony hatással van. B12-vitaminban gazdag élelmiszerek: tojás, a tej, a lazac vagy a hering.
A B6-vitamin szintén elengedhetetlen a megfelelő energiaszint és a jó hangulat szinten tartásához vagy épp visszaszerzéséhez, mert segíti az emésztőrendszerünkben lebomló tápanyagok felszívódását, emellett nagyban hozzájárul az ideg- és immunrendszer egészséges működéséhez. Ha szeretnénk beilleszteni az étrendünkbe, akkor lazacban, a tonhalban, a burgonyában, a gabonafélékben és az olajos magvakban gazdag ételeket fogyasszunk.
A B3-vitamin is segíti testünk és lelkünk energiaszintjének fenntartását. Fontos szerepet tölt be az energia-anyagcserében, a glükóz lebontásában, az ideg-, a keringési- és az emésztőrendszer működésében. A B3 vitaminban gazdag élelmiszerek a halak, a máj, a csirke- és a pulykahús, a gomba (csiperke, portabella) és a tejtermékek.