A kutatók úgy vélik, van igazság a régi mondásban: „Ki korán kel, aranyat lel”. A kutatásból az derült ki, hogy a főnökök jobban szeretik, ha valaki korábban kezd, és jobban kedvelik azokat az alkalmazottakat, akik a rugalmas munkaidejük ellenére korán érkeznek a munkahelyükre.
A Google, a Microsoft és más híres vállalatokkal az élen számos cégnél vezették be a rugalmas munkaidőt. A Washingtoni Egyetem kutatói Christopher Barnes vezetésével azt akarták megállapítani, vajon a dolgozókat éri-e valamilyen hátrányos megkülönböztetés a rugalmas munkaidő követése miatt.
"Azt feltételeztük, hogy talán számít, melyik irányban tolja el a munkaidejét az alkalmazott" - írta Barnes. "Minden kultúrára jellemző ugyanis, hogy ünneplik a korán kelést."
A kutatók először kérdőíves felméréssel derítették ki, mennyire ismert az ezzel kapcsolatos sztereotípia, és kimutatták, hogy 120 résztvevő közül az emberek többsége valóban nagyobb természetes összefüggést feltételez a reggel és a lelkiismeretesség között.
"A tereptanulmányunk azt a hipotézist tesztelte, vajon a vezetők a lelkiismeretességre és a teljesítményre vonatkozó értékelése összefüggésben áll-e az alkalmazott munkaidejének időzítésével. Az eredmények alátámasztották feltételezésünket"- számolt be Barnes. A vizsgált 149 alkalmazott-főnök viszonyban a főnökök lelkiismeretesebbnek értékelték a munkájukat korábban megkezdő alkalmazottakat.
A kutatók arra hívták fel a munkaadók figyelmét, hogy meg kell próbálniuk a később érkező alkalmazottak teljesítményét is értékelni.
"A főnököknek így vagy úgy el kell fogadniuk, hogy azok a korán kelő társaiknál " - összegezték a kutatók.