A munkahelyen így lehetünk hatékonyabbak

A dolgozó egészségét és produktivitását is rontja, ha nem hagynak neki napközben némi pihenőidőt.

Már Magyarországon is egyre gyakoribb, hogy a nagyobb cégek külön pihenőrészleget alakítanak ki a dolgozóik számára. Ezeken a helyeken tévé, csocsóasztal, kényelmes fotelek és olvasnivalók is rendelkezésre állnak, hogy a dolgozó legalább egy rövid ideig kizökkenjen a munkaórák szürke monotonitásából. Sok dolgozó azonban attól tart, hogy a főnökség rossz szemmel nézi a kisebb pihenőket. Ha valóban így van, rosszul teszi: kutatások szerint mindkét félnek hasznos lehet, ha a munkavállaló néha tart egy kis szünetet.

Mit tehetünk a munkahelyi stressz ellen? A stressz az élet természetes velejárója, hatása annak mértéke és tartóssága függvényében érvényesül. Röviden bemutatjuk a munkahelyi stressz legfőbb jellemzőit, illetve az ártalomcsökkentés lehetséges módozatait. Kattintson !

Jobban dolgozik, aki időnként megpihen

Egy amerikai call centerekben végzett felmérés eredményeiből az derült ki, hogy a rövid, 5-10 perces szünetek pozitívan hatnak a munkavállalók érzelmeire, ez pedig a teljesítményüket is jelentősen javítja. Emellett a pihenők segítik enyhíteni a munkahelyi stresszt is, így a nap végére a dolgozó hangulata és energiaszintje sem zuhan le drasztikusan.

Ha feszültnek és túlhajszoltnak érezzük magunkat, segíthet néhány perc szünet
Ha feszültnek és túlhajszoltnak érezzük magunkat, segíthet néhány perc szünet

Hogy milyen gyakori és milyen hosszú szünetekre lehet szükség, egyénenként változó. Az Illinois Egyetem kutatója, Youngah Park szerint legalább néhány percre érdemes otthagyni a munkaállomást olyankor, ha feszültnek vagy túlhajszoltnak érezzük magunkat. Ilyenkor egy rövid csevej egy kollégával, vagy egy kis zenehallgatás segíthet visszatérni az egyensúlyi állapotba. Park kutatása szerint az így "elvesztegetett" idő sokkal inkább megtérül, mintha a munkánkhoz ragaszkodtunk volna. Feszülten ugyanis alapból lassabban dolgozunk, és többször hibázunk, ami tovább rontja a produktivitásunkat.

A témával egy másik, az USA-ban végzett 2016-os kutatás is foglalkozott: eszerint a munkaidőbe iktatott szünetek hatására a dolgozók motiváltabbak lettek, jobban tudtak koncentrálni a feladataikra, és több energiájuk maradt kreatív feladatokra. Ráadásul az egészségükre is jó hatással voltak a pihenők: kevesebben panaszkodtak hátfájdalmak, illetve szem- és fejfájás miatt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakértők szerint nemcsak az fontos, hogy számítógépünket otthagyva kissé átmozgassuk magunkat, hanem az is, hogy elég folyadékot fogyasszunk. A monoton munkavégzés miatt elfelejthetjük pótolni a folyadékot, a kiszáradás első jeleként pedig nehezebben mehet a koncentrálás. Leghatásosabban úgy hidratálhatjuk a szervezetünket, ha nem egyszerre iszunk sokat, hanem a nap folyamán többször iszunk néhány kortyot.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.