Már Magyarországon is egyre gyakoribb, hogy a nagyobb cégek külön pihenőrészleget alakítanak ki a dolgozóik számára. Ezeken a helyeken tévé, csocsóasztal, kényelmes fotelek és olvasnivalók is rendelkezésre állnak, hogy a dolgozó legalább egy rövid ideig kizökkenjen a munkaórák szürke monotonitásából. Sok dolgozó azonban attól tart, hogy a főnökség rossz szemmel nézi a kisebb pihenőket. Ha valóban így van, rosszul teszi: kutatások szerint mindkét félnek hasznos lehet, ha a munkavállaló néha tart egy kis szünetet.
Jobban dolgozik, aki időnként megpihen
Egy amerikai call centerekben végzett felmérés eredményeiből az derült ki, hogy a rövid, 5-10 perces szünetek pozitívan hatnak a munkavállalók érzelmeire, ez pedig a teljesítményüket is jelentősen javítja. Emellett a pihenők segítik enyhíteni a munkahelyi stresszt is, így a nap végére a dolgozó hangulata és energiaszintje sem zuhan le drasztikusan.
Hogy milyen gyakori és milyen hosszú szünetekre lehet szükség, egyénenként változó. Az Illinois Egyetem kutatója, Youngah Park szerint legalább néhány percre érdemes otthagyni a munkaállomást olyankor, ha feszültnek vagy túlhajszoltnak érezzük magunkat. Ilyenkor egy rövid csevej egy kollégával, vagy egy kis zenehallgatás segíthet visszatérni az egyensúlyi állapotba. Park kutatása szerint az így "elvesztegetett" idő sokkal inkább megtérül, mintha a munkánkhoz ragaszkodtunk volna. Feszülten ugyanis alapból lassabban dolgozunk, és többször hibázunk, ami tovább rontja a produktivitásunkat.
A témával egy másik, az USA-ban végzett 2016-os kutatás is foglalkozott: eszerint a munkaidőbe iktatott szünetek hatására a dolgozók motiváltabbak lettek, jobban tudtak koncentrálni a feladataikra, és több energiájuk maradt kreatív feladatokra. Ráadásul az egészségükre is jó hatással voltak a pihenők: kevesebben panaszkodtak hátfájdalmak, illetve szem- és fejfájás miatt.
A szakértők szerint nemcsak az fontos, hogy számítógépünket otthagyva kissé átmozgassuk magunkat, hanem az is, hogy elég folyadékot fogyasszunk. A monoton munkavégzés miatt elfelejthetjük pótolni a folyadékot, a kiszáradás első jeleként pedig nehezebben mehet a koncentrálás. Leghatásosabban úgy hidratálhatjuk a szervezetünket, ha nem egyszerre iszunk sokat, hanem a nap folyamán többször iszunk néhány kortyot.
Forrás: Time