Az ENSZ jelentése azt vizsgálta, hogy az egyes sztereotípiák és előítéletek mennyire akadályozzák a nemek közti egyenlőség tényleges megvalósulását. A jelentéshez 75 ország adatai használták fel, a szakemberek tehát a világnépesség 80 százalékáról összegyűjtött információkból dolgoztak.
Az eredmény némi előrelépésről tanúskodik, például növekszik az elemi iskolába beíratott lányok száma és csökken az anyai halandóság. Ugyanakkor az emberekben még mindig mélyen gyökereznek különféle előítéletek.
Meglepő, miket gondolnak a nőkről
Az adatok szerint a férfiak 91 százalékának és a nők 86 százalékának van legalább egy kérdésben egyértelműen elfogult álláspontja. A többség például alkalmatlannak találja a nőket politikai vagy gazdasági vezetőnek. Emellett sokan gondolják azt is, hogy a nőknek kevésbé fontos az egyetemi végzettség, mint a férfiaknak, mások pedig inkább férfiakat foglalkoztatnának, ha nagyon kevés lenne a munkahely. Közben pedig a férfiak és a nők több mint egynegyede - 28 százaléka - nem lát semmi kivetnivalót abban, ha egy férfi veri a feleségét.
Ezen a téren a pakisztániak vezetnek: itt a lakosság 99,81 százaléka táplál legalább egy előítéletet, de nem sokkal marad le Katar (99,73 százalék) és Nigéria (99,73 százalék) sem. De például a franciák többsége - 56 százaléka - is táplál valamilyen szexista előítéletet. A legkevésbé elfogultak az andorraiak (27 százalék), a svédek (30 százalék) és a hollandok (39,75 százalék).
Harcolni kell az előítéletek ellen
A nemek közti egyenlőség pártolóinak az efféle előítéletek elleni harc jelenti a következő célt - mondta Achim Steiner az ENSZ Fejlesztési Program (UNDP) főigazgatója. "A tevékenység, amely oly sikeres volt az egészségügyi vagy oktatási szakadék szűkítésében, most egy sokkal nagyobb kihívás előtt áll. Küzdeni kell a férfiakban és nőkben is mélyen gyökerező előítéletekkel, a valódi egyenlőség eléréséért - emelte ki.