Ráadásul ezek az önzetlen alkalmazottak egy visszaható előnyt is élvezhetnek – boldogabbak, mint munkatársaik.
"Egyre több kutatás bizonyítja az önzetlenség erejét " - számolt be Donald Moynihan professzor. „Sokan azonban úgy vélik, hogy az önzetlenség mögött valamilyen rejtett önös érdek bújik meg, például annak vágya, hogy mások jobbnak lássanak bennünket. Eredményeink viszont egyszerűbb képet adnak az önzetlenségről: mások segítése boldogabbá tesz. Az önzetlenség tehát nem a mártíromság egyik formája, hanem az egészséges pszichológiai jutalmazási rendszer egyik elemeként szolgál sok ember számára.”
Azt már korábbi kutatások is kimutatták, hogy az önkéntes munka boldogabbá tesz. Az szaklapban közzétett kutatásból azonban az derül ki, hogy a munkahelyi önzetlenség is boldogabbá teszi az alkalmazottakat.
Az egyetem kutatói kétféleképpen vizsgálták a munkahelyi önzetlenség és a boldogság közötti összefüggést. Először a Wisconsini Hosszmetszeti Vizsgálat keretében több mint 10 ezer, 1957-ben érettségizett wisconsini lakos válaszainak elemzésével kimutatták, hogy azok, akik a 30-as éveikben fontosnak ítélték a munkahelyi segítőkészséget, azok a közel 30 évvel később készült közvélemény-kutatás szerint boldogabb életet éltek.
Moynihan úgy véli, az eredmények azt bizonyítják, hogy ha valaki motivált mások segítésére, és hisz abban, hogy munkája fontos, az ténylegesen pozitívan befolyásolja a boldogságot .