Az egy évvel korábbi adatokhoz képest 6 százalékponttal, 26 százalékról 32 százalékra nőtt az átlagos fluktuáció 2021-ben, ez magasabb, mint a járvány előtt, 2019-ben mért szint – írja a napi.hu a HR-Evolution Kft. országos fluktuációkutatására hivatkozva.
A felmérésből az is kiderült, hogy a korábbi évek stagnálása után a szellemi dolgozók fluktuációja nagymértékben, 11 százalékról 17 százalékra emelkedett. A legalacsonyabb, 28 százalék a kereskedelmi szektorban volt a fluktuáció, azonban éppen ott volt a legnagyobb emelkedés az előző évi 18 százalékos szinthez képest. A legmagasabb átlagos elvándorlás a termelő cégeknél volt, 34 százalék az egy évvel korábbi 29 százalékkal szemben. A szolgáltató szektor fluktuációja 24-ről 30 százalékra emelkedett 2021-ben.
Munkaerőhiány és bérspirál
Az emelkedő fluktuációs adatok fő oka az általános munkaerőhiány , melyet jól példáz, hogy a legnépszerűbb állásportálokon duplája az állásajánlatok száma, mint 2020 márciusában. Ám hiába kétszer annyi az állásajánlat, aktív álláskereső nem lett több. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy bérspirál alakult ki. A munkaerőhiányt sok munkáltató egyre emelkedő bérekkel igyekezett orvosolni, amivel egyre nehezebb lépést tartani. A sokasodó lehetőségek csökkentik a munkavállalók kockázatát, míg a magasabb bér és a jobb munkakörülmények reménye csábítóan hat, ami könnyen beindíthatja az elvándorlást azokon a munkahelyeken, ahol nem érzik jól magukat a dolgozók.
A szellemi dolgozók között soha nem látott mértékű fluktuáció egyébként főként a home office-nak „köszönhető”. A home office alapelvárás lett, olyannyira, hogy konkrét felmondási ok, ha egy cég, bár megtehetné, valamiért mégsem teszi lehetővé az otthonról való munkavégzést.
Csikós-Nagy Katalin fluktuációkezelés-szakértő, a HR-Evolution Kft. ügyvezetője azt mondja, az a cég, amelyik nem bánik emberségesen a munkavállalóval és nem biztosít legalább átlagos feltételeket, valamint nem tanulja meg kezelni a fiatal generációkat, nem fog tudni megküzdeni a fluktuációval.