A vállalkozók valamivel több mint harmada (38 százalék) mondta azt, hogy csökkent a jövedelme , 53 százaléknak nem változott érdemben, 10 százaléknak pedig nőtt - mutatott rá a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) legújabb kutatása, amelyet a Global Entrepreneurship Monitor (GEM) magyar partnereként végzett.
A felmérés szerint a mezőgazdaságban és az építőiparban kevésbé volt érezhető a járvány hatása, ezzel szemben szinte a teljes turizmus és vendéglátás, az egyéb lakossági szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások több mint fele és a kereskedelmi cégek csaknem fele részben vagy teljesen leállt.
Új üzleti lehetőség?
Az eredmények alapján a vállalkozók 19 százaléka látott új üzleti lehetőséget a járványban. Ez minden környező ország és a felmérésben részt vevő 18 európai uniós tagállam eredményénél alacsonyabb arány. A több éve működő magyar vállalkozások közül azok látnak inkább üzleti lehetőséget a koronavírus okozta helyzetben, amelyek egyébként is innovatívabban működnek.
A vállalkozások mindössze 14 százaléka mondta azt, hogy a járványra reagálva változtatott a digitális technológiák használatán a terméke vagy szolgáltatása értékesítése érdekében. Továbbra is magas, 41 százalék azok aránya, akik úgy gondolják, vállalkozásuk elboldogul digitális technológiák nélkül.