A koronavírus-járvány jelentős leépítési hullámot hozott magával. Ennek hatására a válság előtti 3,5 százalékról 6 százalékra nőtt Magyarországon a munkanéküliségi ráta - írta meg a Portfólió . A portál szerint azonban a 120-130 ezer fős létszámcsökkentés mellett kiemelkedően sokan nem dolgoztak a foglalkoztatottak közül sem.
Ilyen csak nyáron szokott lenni
Márciusban a foglalkoztatottak 8 százaléka nem dolgozott. Ilyen magas szám csak nyáron szokott lenni, amikor mindenki kiveszi a szabadságait. Áprilisban pedig már többen voltak, mint amennyien augusztusban szoktak lenni: az idei év 4. hónapjában a foglalkoztatottak 12 százaléka nem dolgozott. Májusban pedig 7 százalék volt ez az arány. Békeidőben egyébként még a 2 százalékot sem éri el a tavasszal szabadságon lévők száma.
A koronavírus -járvány alatt szabadságra menők magas száma részben a gyárleállásokkal indokolható, sok vállalat ugyanis "kényszerszabadságra" küldte a dolgozókat. A szülők pedig az óvodák és az iskolák bezárása miatt voltak kénytelenek kikérni a szabadságaikat, hiszen valakinek otthon kellett maradnia a gyerekekkel. Ezek következtében azonban valószínűleg a munkavállalók nagy részének már el is fogyott a kivehető szabadsága, így várhatóan jóval kevesebben tudják pihenéssel tölteni az idei nyári hónapokban, mint a korábbi években.
Sokan dolgoztak otthonról is
Az is kiderült azonban, hogy a dolgozók egy része otthonról dolgozott a koronavírus -járvány időszakában. A járvány előtt a munkavállalók mindössze 2 százaléka végezte el a munkájáta home officeban, áprilisban és májusban viszont már 17 százalék volt ra emelkedett az arányuk. A távmunkában dolgozók aránya várhatóan hamarosan csökkenni fog, egyes vélemények szerint azonban már sosem áll vissza a válság előtti alacsony szintre.
Nem tudott hazarepülni a járvány miatt a családjához, biciklivel tette meg a 3200 kilométert - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!