A vizsgálatból kiderül, hogy a felvételiztetők átlagosan 385 másodperc alatt döntik el, megfelel-e a jelölt az állásra vagy sem, és az első benyomás bizony döntő jelentőségű lehet. A kutatók 273 menedzserrel és 3286 munkavállalóval beszélgettek interjúélményeikről, és az eredmények alapján kiderült, hogy utóbbiak több mint kétharmada például eleve kizárja a jelöltet, ha tetoválást lát rajta , 70 százalékra pedig döntő befolyással van az, hogy miként van az állásjelentkező kisminkelve.
Emellett az interjúztatók 62 százalékára hatással van a jelölt öltözete, 82 százalék pedig azt figyeli, tartja-e az illető a szemkontaktust. A munkaadók 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy fontos, hogyan reagál a jelentkező az esetleges ugratásra, és mennyire tud hétköznapi dolgokról is beszélgetni, 55 százalékot pedig erősen befolyásol a jelölt kézfogása .
A kutatásból azt is megtudhatjuk, hogy az állásra jelentkezők 70 százalékát az első benyomás alapján utasítják el, ám összességében 36 százalékban a munkatapasztalat, 24 százalékban az első benyomás és 12 százalékban az iskolai végzettség dönti el, hogy valaki megkapja-e az áhított munkát.
Corinne Sweet viselkedéspszichológus szerint az embereket óhatatlanul is befolyásolja a másik ember stílusa, bőrszíne, akcentusa, és ezek alapján azonnal véleményt formál a másikról, és bár az első benyomást természetesen felülírhatja az illető interjún nyújtott teljesítménye, jó, ha minden álláskereső tisztában van vele, hogy nem mindegy, mit mutat magából az első néhány percben azután, hogy belépett az ajtón.
Végezetül lássuk, mi az az öt dolog, amit mindenképpen kerüljünk, ha meg akarjuk kapni az állást. Ne legyen erőtlen a kézfogásunk, ne legyünk teljesen tájékozatlanok az állással és az adott céggel kapcsolatban, ne késsünk, ne legyen kellemetlen a szagunk - akár izzadság , akár dohányfüst miatt -, végül pedig ne legyünk se kábítószer, se alkohol hatása alatt.