A 2020-ban világszerte elterjedt koronavírus jelentősen visszavetette a nemek közötti egyenlőség érdekében tett, lassú törekvéseket – derült ki a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (EIGE) frissen közzétett kimutatásából. A hvg.hu cikke szerint a nemek közötti egyenlőség előmozdításában Magyarország a harmadik legrosszabb helyen van.
Különösen nehéz helyzetben a női munkavállalók
A 2022. évi mutató elsősorban a világjárvány első évének, 2020-nak az adatain alapul, vagyis nagyrészt a világjárvány első évét tükrözi a nemek közötti egyenlő(tlen)ség szempontjából. A mutató létrehozása óta első alkalommal csökkentek a pontszámok számos mért, fő területen.
Az eredmények szerint a nők egyre kevesebb időt töltenek foglalkoztatásban, ami akadályozza karrier- és nyugdíjkilátásaikat is. Emellett 2020-ban kevesebb nő vett részt formális vagy informális oktatási tevékenységekben, mint férfi. Továbbá, mivel a COVID–19 példátlan nyomást gyakorolt az egészségügyi ágazatra, csökkent a nemek közötti egyenlőség az egészségi állapot és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén is.
A világjárvány idején nőtt az általános gondozási feladatok köre, csakhogy több feladat nem egyenletesen oszlott meg a nők és a férfiak között, ami súlyosbította a nemek között fennálló egyenlőtlenségeket. A nők 40 százaléka, míg a férfiak 21 százaléka töltött legalább 4 órát egy tipikus hétköznapon kisgyermekek gondozásával. A házimunka is nagyobbrészt a nők feladata volt: 20 százalékuk, míg a férfiak 12 százaléka végzett ilyen feladatot naponta legalább 4 órában.
A nemek közötti esélyegyenlőség megteremtésében a legjobban teljesítő országok közé tartozik Svédország, Dánia és Hollandia, bár Svédországban és Dániában megtorpant az előrelépés. Eközben Görögország, Magyarország és Románia halad legkevésbé a nemek közötti egyenlőség előmozdításában.