A McKinsey és a Lean In kutatásában vizsgált két hónap során 216 ezer férfi és 865 ezer nő vált munkanélkülivé. "Ha lenne pánikgombunk, folyamatosan azt nyomkodnánk. Még sosem láttunk ehhez hasonló számokat" - mondta el a jelenségről Rachel Thomas, az egyik nemek közötti egyenlőségért harcoló érdekképviseleti csoport, a Lean In vezetője a Time magazinnak .
Kiderült továbbá, hogy az édesanyák helyzete a mai napig kilátástalan: az Egyesült Államokban ugyanis a koronavírus-járvány miatt még nem nyitottak újra az iskolák, ezért jelenleg minden negyedik nő alacsonyabb óraszámra vagy részmunkaidős állásra való áttérést, fizetés nélküli szabadságra vonulást, esetleg végleges felmondást fontolgat, hogy meg tudja oldani a gyerek felügyeletét. Persze ezzel csak még több kérdőjel rajzolódna ki a család anyagi helyzetét illetően.
A női szektorokat zilálta szét a járvány
A munkanélküliség terén látható, durva nemi egyenlőtlenség legfőbb oka egyébként az, hogy az új típusú koronavírus okozta válság jellemzően azokban a szektorokban hozott drasztikus változásokat, amelyekben leginkább nők dolgoznak. Ilyen egyebek mellett az oktatás, a szolgáltató szektor, a vendéglátás, de még az egészségügy is. Csak az amerikai óvodákból 225 ezer embert menesztettek, de a házvezetőnők csaknem háromnegyede - 72 százaléka - is elvesztette a munkáját. Sokan pedig ők maguk mondtak fel, mert az iskolabezárások miatt kialakult lehetetlen helyzetben nem tudtak mást tenni.
"Rémisztő a gondolat, miszerint minden fejlődés, amit az elmúlt években elértünk a nők munkaerőpiaci helyzetét illetően, egyetlen év alatt semmivé válhat" - fejezte ki aggodalmát Rachel Thomas. Egy, a nők társadalmi helyzetével foglalkozó nonprofit szervezet, az IWPR elnök-vezérigazgatója, Nicole Mason pedig úgy fogalmazott a problémás helyzettel kapcsolatban, hogy a történelemben még nem is találhatunk példát a most kialakulóban lévő helyzetre. "Ezt semmivel sem lehet összehasonlítani, hiszen a 2008-as válságnak, de még a nagy gazdasági világválságnak sem voltak ilyen következményei" - figyelmeztetett.
A magyar nőket is elérte a jelenség
Egyébként Magyarországon is nagyobb mértékben nőtt a munkanélküliség a nők körében, mint a férfiak között. Itthon főként az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező nőket sújtották a koronavírus -járvány munkaerőpiaci következményei. Ebben a csoportban a kényszerszabadságra küldött munkavállalók aránya is kimagasló volt, és sokkal többen tartottak munkájuk elvesztésétől, mint például a magasan képzett férfiak között.
Mit tegyünk, ha a gyereken a koronavírus tüneteit tapasztaljuk? A válaszért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!