A koronavírus-világjárvány berobbanása óta várat magára az otthon dolgozókra vonatkozó szabályok átfogó, törvényi szintű rendezése. Mint azt a Niveus Consulting Group tanácsadó cég az újonnan megjelent kormányrendelet kapcsán közölte, egyelőre átmeneti rendeletekkel igazítják a meglévő szabályokat a megnövekedett homeoffice-igényhez . Hozzátették, a többi között a Munka Törvénykönyve és a munkavédelemre vonatkozó jogszabályok felülvizsgálatára lenne szükség a home office-ban dolgozókra vonatkozó szabályok törvényi szintű rendezéséhez.
Fischer Ádám, a cég jogi partnere rámutatott továbbá, hogy a legfrissebb rendelet kizárólag a járványügyi veszélyhelyzet fennállásáig alkalmazandó, tulajdonképpen meghosszabbítva. Az új rendelet ugyanakkor néhány fontos változást is hoz, így egyértelművé teszi a munkáltató felelősségét a távmunkához kapcsolódóan az eszközök biztosítása és a munkavédelmi előírások megtartása terén.
A rendelet a vonatkozó szabályokat kettéválasztja. Ha a munkavállaló számítástechnikai eszközön dolgozik, akkor a munkáltató írásban tájékoztatja a biztonsági előírásokról, ezek megtartását pedig számítástechnikai eszközök alkalmazásával távolról is ellenőrizheti. Ha a munkavégzés otthon, de nem informatikai eszközön történik, akkor a munkáltatónak előzetesen engedélyeznie kell az általa megfelelőnek tartott helyet.
Így támogathatják a munkáltatók munkavállalóikat
A rendelet értelmében megmarad az a szabály, hogy havonta a minimálbér összegéig igazolás nélkül elszámolható költségtérítést adhat a cég a munkavállalónak. A költségtérítés nem kötelező, a felek megállapodásán múlik. A munkavállaló szabadon felhasználhatja az így kapott összeget, azaz nem kell például igazolnia, hogy mennyivel növekedett a villanyszámlája az otthoni munkavégzés nyomán.
Ezen kívül régóta létező lehetőség az otthonról dolgozók támogatására, hogy a távmunkában - ami békeidőben a kizárólag otthonról, informatikai eszközön dolgozót jelenti - foglalkoztatott kollégáknak egyszeri, legfeljebb 200 ezer forintos összegben adómentesen meg lehet téríteni a távmunkához vagy a kapcsolattartáshoz szükséges informatikai eszközök költségét. Ugyanígy ki lehet fizetni adómentesen az internet-előfizetési, illetve rezsiköltségeket is - mutatott rá közleményében a cég, jelezve, hogy ezekhez minden esetben számlával kell igazolni a költségeket.