A vizsgálatok szerint a manuálisan jegyzetelő tanulók sokkal jobban értik a nemrég megtanult tananyagot, mint azok, akik laptoppal készítik a jegyzeteiket. A tudósok elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a laptopot használó tanulók valóban képesek-e összefoglalni és hatékonyan leírni az új információkat, vagy csak gyorsan leírnak mindent, amit hallanak.
Az első kísérlet során Pam Mueller (Princeton Egyetem) és Daniel Oppenheimer (UCLA) a laptoppal, valamint hagyományos módszerrel jegyzetelő egyetemi hallgatókat vizsgáltak meg: a hallgatók mind ugyanazon az előadáson vettek részt, és a kutatók megkérték őket, hogy hagyományos jegyzetelési módszereiket használva próbálják meg összefoglalni az elhangzottakat. Fél órával később aztán kitöltettek velük egy tesztet a tananyagról.
Dr. Mueller és dr. Oppenheimer szerint egyértelmű volt, hogy a laptopot használó hallgatók sokkal több jegyzetet készítettek, mint a kézzel jegyzetelők. Ugyanakkor ezek a hallgatók hajlamosabbak voltak ész nélkül leírni azt, amit hallottak, anélkül, hogy értelmezték volna az elhangzottakat. Bár a tesztek alapján mind a két csoport tagjai nagyjából azonos mértékben sajátították el a tananyagot, a című tudományos szaklapban publikált kutatási eredmények szerint a kézzel jegyzetelők jobban emlékeztek a tényanyagra és a különböző fogalmakra.