A jövő hónapban Londonban megrendezett Design Computing and Cognition konferencián bemutatásra kerülő tanulmányból az derül ki, hogy a „mennyiség minőséget szül” mottóval a sok ötlet létrehozása valójában nem válik be.
A francia Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris kutatói Dr. Akin Kazakci vezetésével brainstormingoló csoportokat vizsgáltak. A kutatók 30 tapasztalt tervezőt osztottak tíz hármas csoportra. Mindegyik csoportnak az volt a feladata, hogy dolgozzák ki egy újszerű múzeum ötletét, amely egy Antarktiszhoz hasonló világ élményét nyújtja a látogatóknak. Különböző feltételeknek kellett megfelelni, például annak, hogy a múzeumnak mobilnak és környezetbarátnak kell lennie.
Mindegyik csapatnak 90 perc állt a rendelkezésére az ötlet kidolgozására, amit az ülés végén egy A3-as papíron kellett összefoglalniuk. Az ötleteket egy múzeumi szakemberekből és projektmenedzserekből álló 14 fős bizottság értékelte az újszerűség, a végrehajthatóság és az érték szempontjából.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a csapatok, amelyek a legtöbb ötlettel álltak elő, ritkábban dolgoztak ki a bizottságnak tetsző megoldást. Azok a csapatok viszont, amelyek kevesebb ötlettel álltak elő, több olyan megoldást adtak be, amelyeket elfogadtak a szakértők. A csapatok átlagosan 82 ötletet dolgoztak ki, a legjobban teljesítő csapat azonban csak 60 ötlettel állt elő.
A kutatók ez alapján elvetik az ötleteléssel kapcsolatos "mennyiség minőséget szül" elvének hasznosságát.