Pszichológiai szemszögből nehéz a kreatív személyiség típusokat körülírni, főleg azért, mert ők bonyolultabbak, ellentmondásosak és arra törekszenek, hogy elkerüljék a megszokott dolgokat vagy a rutint. Bár nincs "tipikus" kreatív személyiség típus, van néhány árulkodó jellemzője és viselkedési mintája a nagyon kreatív embereknek.
A motivator.ma egy amerikai pszichológus, Scott Barry Kaufman nyomán összegyűjtött 14 tulajdonságot, ami a kreatív embereket jellemzi - íme néhány ezek közül.
Álmodoznak. A művészek tudják, hogy álmodozni igenis kell , még ha a tanárok pont az ellenkezőjét próbálják a kisiskolásokba belesulykolni. Az álmodozás afféle "kreatív inkubációs" folyamat: a legjobb ötletek látszólag a semmiből jönnek, pont akkor, amikor az agyunk éppen "máshol" jár.
Akkor dolgoznak, amikor a leghatékonyabbak. Sok nagy művész állítja, hogy a legjobb időpont a munkára a kora reggel vagy a késő este. Mivel mindenki máskor kreatív, ezért nem érdemes sablonokban gondolkodni: meg kell találnunk, hogy mikor vagyunk a legtermékenyebbek .
Időt fordítanak az egyedüllétre is. A művészek és a legkreatívabb emberek gyakran tűnnek magányosnak a társadalom számára, pedig az egyedüllét a kreativitás egyik kulcsa.
Tragédiákból építenek csodákat. Számtalan mesterművet ihletett már a torokszorító fájdalom. A pszichológia szerint az élet korai szakaszában bekövetkező traumák hatására a kreativitás jelentősen nő. A kutatók szerint a trauma segíti az interperszonális kapcsolatokat, az élet megbecsülését, és az új lehetőségek felismerését.
Vállalják a kockázatot. A kreatív munka része a kockázat is, sok kreatív ember vállalja fel a kockázatok különböző aspektusait. A kreativitás az a folyamat, amikor a semmiből valamit teremtünk - ez pedig soha nem lehet félénk cselekedet.
Összerakják a részleteket. Ha van olyan dolog, ami igazán megkülönbözteti a nagyon kreatív embereket a többiektől, az a "látás". Sok nagy művész és író mondja azt, hogy a kreativitás képes összekapcsolni olyan pontokat, amelyek közt mások nem veszik észre a kapcsolódást.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja el!