Susan R. Fisk, a kutatás vezetője szerint kockázatos szituációnak az tekinthető, melynél nem lehet előre kiszámítani a végeredményt, a képességek és a körülmények együttesen befolyásolják azt, és az eredmény nagyjából ugyanolyan eséllyel lesz pozitív vagy negatív.
Fisk szerint a munkahelyünkön naponta szembesülhetünk ilyen helyzetekkel, például akkor, ha egy új ötletünket osztjuk meg a kollégáinkkal vagy ha jelentkezünk egy olyan feladatra, amelyet korábban még nem csináltunk.
Úgy találták, hogy a nők 13,6 százalékkal rosszabbul teljesítettek az idegességi teszten azokban az esetekben, ha előtte kockázatos helyzetbe kellett beleképzelniük magukat. A férfiaknál semmilyen különbség nem volt észrevehető.
Fisk szerint ez azért is lehetséges, mert a nők számára bizonyos munkahelyi szituációk mindig kockázatosabbak. Még abban az esetben is, ha ugyanúgy teljesítenek, mint egy férfi, sokkal több kritikát kaphatnak, és emiatt a kudarcot inkább a saját tehetségtelenségüknek tulajdonítják, mint a rossz körülményeknek.
A kísérlet következő részében a teljesítményt mérték: a résztvevőknek húsz egyszerű kérdésre kellett válaszolniuk. A válaszokra pénzben fogadhattak, ezzel igyekeztek kockázatossá tenni a helyzetet: ha nem fogadtak, 15 dollár ütötte a markukat, de ha fogadtak valamelyik válaszra, akár 55 dollárt is nyerhettek. Az eredmények elemzése során kiderült, hogy a nők 11 százalékkal kevesebbszer válaszoltak helyesen, mint a férfiak.
„Az emberek gyakran találkoznak kockázatos, bizonytalan kimenetelű helyzetekkel a munkahelyükön” – mondta Fisk. „A nők pedig igyekeznek elkerülni ezeket, vagy sokkal rosszabbul teljesítenek, mint ahogyan azt a képességeik alapján várnánk, mert egyszerűen idegesebbek. Ezért jóval kevesebb jutalmat kapnak. Emiatt lehet például az, hogy jóval kevesebb nőt találunk vezető pozícióban .”