Teljesítményfokozók: éljünk-e legális drogokkal?

A legális teljesítményfokozók, más néven nootropikumok a 20. század közepétől érhetők el: azok a termékek, amelyek katonai kísérletek során tartották ébren az alanyokat, lassan beszivárogtak a nagy teljesítményt igénylő szektorokba.

A felmérések szerint ezen készítmények javítják a memóriát és fókuszálási képességünket, mellékhatásaik pedig szinte alig vannak. Észak-Amerikában és Európa nagy részén a nootropikumok főként vényre kaphatók, de némi utánajárással anélkül is beszerezhetők.

Dolgozz tovább, én álmodom! - lehetne a jelszava annak a friss kutatásnak, amely szerint egyáltalán nem baj, sőt jót is tesz az agyműködésnek egy kis álmodozás. Tudjon meg többet, kattintson! Dave Asprey, egy volt Szilícium-völgybeli vállalkozó, a The Bulletproof Executive ügyvezetője szerint ezek a termékek az üzleti élet legmagasabb szintjein teljesen megszokottak. Állítása szerint meglepő lenne, ha egy befutott cégvezető táskájában nem találnánk valamilyen legális teljesítményfokozót. Az ilyen készítmények ugyanis hatékonyabbak a koffeinnél - és valójában azoknak valók, akik a nap 24 órájában ütőképesek akarnak lenni.

A felmérések szerint a természetes (például a ginzeng, gingko biloba, B12) és gyógyászati termékek (piracetam vagy modafinil hatóanyagú szerek) fokozzák energiánkat és másképpen tudunk figyelni és relaxálni: egy ilyen neurokémiai háttérrel pedig akár 50 éves korunkon túl is megtarthatjuk szellemi frissességünket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az üzleti életben sokan pörgetik magukat hasonló szerekkel

A nootropikumok megjelenése természetesen számos kérdést vet fel munkavállalói és munkáltatói oldalról is. Az ilyen teljesítményfokozók olyan nagy teljesítményt követelő szektorokban jelennek meg, mint például a pénzügy, az újságírás vagy a szoftverfejlesztés. Kérdéses, mondja Michael Schrage, a MIT Center for Digital Business munkatársa, hogy az egyes cégeknél milyen vállalati kultúra van: olyan, ahol egyenesen elvárják az embertől, hogy megtegyen mindent egy határidőért? És mi a fontosabb? Az ember vagy a teljesítménye? Számos helyen ugyanis csak a munka minősége számít és minden más a munkavállalóra terhelődik.

Barbara Sahakian, a University of Cambridge agykutatója úgy véli, hogy bár van potenciál ezen a területen, de rengeteg a kérdőjel is a szerek hosszútávú hatásaival kapcsolatban. (Elmondása szerint például a modafinilt az elnyújtott műszakos munkáknál remekül lehet használni, mert nemcsak ébren tartja a dolgozókat, a hosszas ébrenlét miatti munkahelyi balesetek számát is csökkenti.) Mindenképpen szükség lenne további kísérletekre, mert egy jobban megismert hatásmechanizmusú anyag könnyebben beszerezhetővé is válhatna, nem kellene a szereket olyan nemzetközi szállítóktól berendelni, akiknek gyártási folyamatai nem átláthatóak.

Az agykutató szerint a felmerülő etikai problémákat is kezelni kell majd, hiszen ha teljesen normális az ilyen szerek használata, vajon mindenkitől elvárhatja majd a cégvezetés, hogy használja ezeket?

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.