Március utolsó hetében Magyarország több városában is előadásokat tartott Gary Chapman amerikai család- és párterapeuta, "az öt szeretetnyelv" elméletének megalkotója. A szakértő budapesti előadásáról a HVG Extra Pszichológia magazin számolt be.
Chapman szerint két önző embernek nem lehet jó a kapcsolata, az önzésen pedig úgy lehet túllépni, ha odafigyelünk társunk érzelmi szükségleteire. Akárcsak a gyerekek esetében, a felnőtteknek is van szeretettartályuk, amelynek megtöltését a házasságban élők házastársuktól várják. Ehhez azonban szükséges azt is tudni, hogy miként kell szeretni a másikat.
A terapeuta tapasztalatai alapján összesen öt kategóriát határozott meg, amelybe be lehet sorolni az emberek szeretetvágyának típusát. Az öt szeretetnyelv kapcsán Chapman elmondta, majdnem minden embernek van egy elsődleges, leginkább érzékeny nyelve. Nagyon ritka viszont, hogy egy pár két tagjának megegyezzen ez a primer irányultsága, ezért előfordulhat, hogy a párok minden jó szándék ellenére is elbeszélnek egymás mellett.
A szakember által megállapított öt kategóriába az alábbi kifejezési módok tartoznak:
1. Elismerő szavak
Ez csupán annyit jelent, hogy a párunkat megerősítjük egy-egy tulajdonsága vagy cselekedete kapcsán. Adjunk hangot annak, ami megtetszik a másikban, legyen szó akár arról, hogy csinosnak találjuk, vagy éppen arról, hogy valamilyen házimunkát szépen végzett el.
2. Ajándékozás
Nem az ajándék értéke a mérvadó, hanem az üzenet, amelyet sugall: gondoltunk a párunkra.
3. Szívesség
Szívességnek nevezzük, amikor azért csinálunk valamit, mert jólesik a társunknak. Lehet akár olyan egyszerű dolog is, mint a vacsora utáni mosogatás.
4. Minőségi idő
Olykor időt kell szánni a másikra, ami azt jelenti, hogy kizárólag egymásra figyelünk . Egy-egy jóízű beszélgetésnek a nap végén például kifejezetten jótékony hatása lehet.
5. Érintés
Az érintésben rejlő erő közismert, nem meglepő tehát, mennyit jelent egyeseknek, ha kedvesük megfogja a kezüket, esetleg átöleli őket.