A Stockholmi Egyetem kutatói azt tanulmányozták, milyen tényezők játszhatnak szerepet a házasságok sikerességében vagy sikertelenségében, és a dán népességre vonatkozó statisztikai adatok elemzése révén jutottak erre a megállapításra, mely különösképpen a jól képzett férfiakra vonatkozik. A magasan képzett nők ugyanis kevésbé hajlamosak arra, hogy kollégájuk miatt cseréljék le partnerüket.
Caroline Uggla és Gunnar Andersson kutatók, akik eredményeikről a Biology Letters című szaklapban számoltak be, az 1981 és 2002 között házasságot kötött férfiak és nők adatait elemezték. Számos tényezőt vontak be az elemzésbe, például a házasságkötés idejét, a házasság hosszát, az iskolázottság szintjét, a munkahelyet. A vizsgálat során figyelembe vették azt is, hogy milyenek a nemi arányok az egyes foglalkozási területeken.
Az adatok értékelése szerint a válások kockázata azokon a foglalkoztatási területeken különösen magas, ahol sok potenciális új partner érhető el. Ennek értelmében a válási arány a vendéglátás területén jóval magasabb, mint például a mezőgazdaságban vagy a könyvtárakban végzett munkakörökben. Ennek oka az lehet, hogy ha nagyobb a kollégák köre, akkor nagyobb az esélye, hogy valaki új párkapcsolatot alakít ki. A kutatók kiemelték azonban, hogy más tényezők is közrejátszhatnak. Elképzelhető például, hogy a könyvtárakban más személyiségtípusok dolgoznak, mint a vendéglátásban.
Munkahelytől függetlenül azonban megállapították: az idősebb korban kötött házasság tovább tart. Azoknál a pároknál, akik 40 éves kor felett mondták ki az igent, negyven százalékkal kisebb a válás kockázata, mint a 18-22 éves kor között házasodott pároknál.