Sokan tapasztalják, hogy szakítás után képtelenek tiszta fejjel gondolkozni, vagy úgy érzik, agyuk lelassult. Nos, a holland Groningeni Egyetem tudósai megállapították, hogy ez cseppet sem véletlen. A Neuroimage Clinical című szaklapban megjelent tanulmányukban azt írják: a traumatikus élmények hatására drasztikusan lecsökken az agyműködés térbeli integrációja és időbeli diverzitása, valamint leromlik az agy információfeldolgozó képessége is.
A kutatóknak sikerült funkcionális mágneses rezonanciavizsgálattal, fMRI-vel kimutatniuk, hogy a negatív tapasztalások - mint amilyen a szakítás - után az agy hogyan változik meg ideiglenesen. 69 olyan kísérleti alanyt vizsgáltak az agyi véráramlást mérő képalkotó berendezéssel, akiknek legalább 6 hónapig tartó romantikus kapcsolata az előző fél évben ért véget, de klinikai depressziót nem diagnosztizáltak náluk.
A szerelmi bánat így blokkolja az agyunkat
A közvetetten az idegsejtek aktivitását mérő gép szerint az alanyok agyműködése meglehetősen dezintegrált volt. A számszerű adatok mellett kérdőívben felmérték a résztvevők hangulatát, tüneteit, ebből pedig megállapították, hogy minél inkább szomorúbbnak vallották magukat, annál nagyobb mértékben csökkent az agy integrációja és hierarchizáltsága. Vagyis ezek szerint minél jobban padlóra kerülünk egy fájdalmas szakítás után, annál jobban leblokkol az agyunk.
Mindezen eredmények a szakértők szerint azt mutatják, hogy időt kell hagynunk magunknak, hogy a szerelmi bánatot feldolgozzuk , kipihenjük "fejben is". Amíg ugyanis az agyunk dezintegráltan működik, kevésbé vagyunk képesek a különböző agyterületeken keletkező információk feldolgozására, összegzésére, ezáltal pedig a válaszadó képességünk is romlik.