A szakemberek szerint ennek az állításnak nemcsak valóságalapja van, de evolúciós okokra vezethető vissza az eltérő képességek kialakulása: tudósok szerint ugyanis a férfiaknál azért alakult ki a jobb tájékozódás képessége, hogy messzebbre tudjanak vándorolni potenciális partnereket keresve.
- Ez az első kutatás, mely egyértelmű összefüggést talált a tájékozódási képességek, az utazási távolság és a szaporodási sikeresség között - mondta Layne Vashro, a kutatás vezető szerzője, és hozzátette: "Minél jobban tájékozódik valaki, annál hatékonyabban képes messzire utazni és új helyeket felfedezni. A felfedezés pedig új párkapcsolatok lehetőségével jár együtt."
A két tanulmányozott namíbiai törzs tagjai évente akár 120 mérföldet is vándorolnak ideális életkörülményeket keresve, és meglehetősen nyíltak a szexualitással kapcsolatban, vagyis a kultúrájukban elfogadott az, hogy a házastársuknak tartott személyen kívül másokkal is viszonyuk legyen . A férfiaknak általában több nőtől is vannak gyermekeik.
A törzsek tagjaival (férfiakkal és nőkkel egyaránt) többféle, térbeli és tájékozódási képességet vizsgáló tesztet végeztettek el, például mértani formákat kellett megfelelő irányba forgatniuk. A kutatás következő részében azt mérték fel, hogy mennyire messze vándorolnak egy évben, illetve hány szomszédos falut látogatnak meg.
Úgy találták, hogy azok, akik hatékonyabban oldották meg a feladatokat, többet és messzebbre vándoroltak egy évben. Ugyanezeknek a férfiaknak több gyereke is volt, több anyától. Vagyis nemcsak a térbeli tájéozódásban voltak jobbak, de abban is, hogy új partnereket szerezzenek maguknak.