Habár kifejezetten egészségtelenné válhat, ha képtelenek vagyunk elszakadni egy másik embertől - különösen, ha érzéseink viszonzatlanok -, agyunk mégis hajlamos az ilyen típusú addikcióra . "Amikor először esünk szerelembe, olyan eksztázist élünk át, mintha valamilyen könnyű drog vagy alkohol hatna ránk" - fogalmazott dr. Femke Buisman-Pijlman ausztrál függőségkutató. Hozzátette, amikor az új szerelem okozta izgalom kezd alábbhagyni, a nyomában felléphet egy pszichés függőség, amely miatt úgy érezhetjük, hogy szükségünk van a másikra.
"Éppúgy függővé válhatunk emberektől, ahogy alkoholtól vagy egyes ételektől" - hangsúlyozta Margaret Paul párkapcsolati szakértő. Kifejtette, mindez lényegében az önfeláldozás egy formája, amely esetén arra használjuk fel a másikhoz fűződő viszonyunkat, hogy elhalványítsuk a valódi érzéseink miatti felelősséget. Az így elveszített önérzet ugyanakkor egyaránt gondot okozhat a mentális egészségünkben, a munkahelyi teendőink elvégzésében vagy éppen az egyéb társas kapcsolatainkban.
A két szakember szerint akadnak olyan jelek, amelyek felvethetik a szerelem- és szexfüggőség gyanúját. Különösen érdemes például megfontolni, hogy segítséget kérjünk, ha az alábbi tünetek közül valamennyi ismerősen cseng a saját életünkből.
Kényszeresen vágyunk a társaságára
Fontos jel lehet, ha könyörgünk a partnerünknek, hogy jöjjön át hozzánk, amikor valójában egy fontos másnapi interjúra kellene készülnünk, esetleg magunkkal visszük egy csajos estére, függetlenül attól, hogy ez igencsak zavarja a barátnőinket. "A függőség nem arról szól, hogy valamit tényleg élvezünk, hanem arról, hogy képtelenek vagyunk leállni valamivel, ami némi kényelem mellett csak rengeteg problémát okoz" - fogalmazott dr. Buisman-Pijlman.
Szex alkalmatlan időben és helyen
A spontaneitás önmagában egyáltalán nem tesz rosszat a szexuális együttléteknek. Ha viszont mindennap előfordul az ilyesmi, akkor már gondot jelenthet.
Nem tudjuk visszafogni magunkat
Egy egészséges párkapcsolatban teljesen normális, ha vágyunk a párunk társaságára. Ha azonban állandóan könyörgünk neki az együttalvásért, netán rendszeresen részeg sms-ekkel zaklatjuk, könnyen a fejére nőhetünk.
Az utolsó fillérünket is ajándékokra költjük
Igazán kedves dolog, ha időről időre szeretnének ajándékot venni a partnerünknek, illetve baj esetén szeretnénk kisegíteni őt a számlák kifizetésében. Fontos ugyanakkor a mértékletesség. Függőséget jelezhet, ha túl gyakran halmozzuk el, netán adósságokba is verjük magunkat érte.
Boldogtalanok vagyunk nélküle
Különösen fogékonyak lehetünk a társfüggőségre, ha minden örömünk egyetlen forrása a partnerünk. Ugyancsak problémára utalhat, ha olyan mértékben félünk az egyedülléttől, hogy már aludni sem tudunk a párunk nélkül.
Totális ürességet érzünk a társunktól külön
Egy egészséges párkapcsolatban bármikor kimozdulhatunk a barátnőinkkel, míg a párunk elmegy iszogatni a saját barátaival. Persze, egy-két sms egymásnak ilyenkor is belefér, a lényeg csupán annyi, hogy ez ne akadályozza meg, hogy jól érezzük magunkat a párunk társasága nélkül. Amennyiben korábban egy közös vacsora a barátokkal az egész hetünket szebbé tette, mostanra viszont minden programötlet, amelyben nem szerepel a partnerünk, nyűgnek tűnik, úgy érdemes átgondolnunk a helyzetet.
Szükségünk van a jóváhagyására
Természetes, ha bizonyos kérdésekben kikérjük a társunk véleményét, nem szabad azonban, hogy az egész napunkat gajra vágja, ha partnerünk nem fogadja kitörő lelkesedéssel a reggeli ruhaválasztásunkat.
Nyíltan pánikolunk a gondolattól, hogy elveszítjük
Mi történne, ha a párunk véletlenül összefutna az utcán az exbarátnőjével? Nem jó, ha azonnal megijedünk, mondván, hogy biztosan érdeklődnek még egymás iránt. Különösen nem jelent jót, ha a vízió miatt még rémálmaink is lesznek.
Mindent megteszünk a figyelméért
"Meg sem kérdezted, milyen volt a napom! Nem is érdekellek már?!" Az ilyen és ehhez hasonló gondolatmenetek szintén árulkodóak lehetnek.
A szerelem már-már drogként hat
Szinte szárnyalunk a másik társaságában, mámorító érzés tölt el minket az együtt töltött idő alatt. Majd amikor egy hosszú hétvége után ismét vissza kell mennünk dolgozni, szinte elviselhetetlenné válik a helyzet. Az egyéb tünetekkel karöltve az ilyesfajta hangulatingadozás is jelezhet függőséget.
Több szeretetet várunk el, mint amennyit adunk
Nem szerencsés, ha arra használjuk fel a párunktól kapott ajándékokat, randiterveit és egyéb apró gesztusait, hogy a szerelmét mérjük vele. Nem illendő kiakadnunk akkor sem, ha a végeredmény elmarad az előzetes elvárásainktól, dacára annak, hogy az ő erőfeszítései egyébként messze meghaladták a miénket.
Ha elutazik, depresszióba zuhanunk
Nem akarunk találkozni a barátainkkal, sőt még ahhoz sincs erőnk, hogy az ágyból kikeljünk. És mi az oka mindennek? Hát az, hogy a párunk éppen nincs körülöttünk! Ugye, hogy nem hangzik jól?
Amikor a barátaival van, magunkat hibáztatjuk
Nem számít, hogy egy legénybúcsúról van szó, amelyre már korábban elígérkezett. Egyszerűen csak sajnáljuk és szégyelljük magunkat azért, mert inkább a gyermekkori barátja utolsó szingliként töltött napjait ünnepli ahelyett, hogy velünk ölelkezne egész nap az ágyban.
A szerelem fenntartására használjuk a szexet
Miközben egyesek arra használják a szexet, hogy azon keresztül mérjék fel a párkapcsolatuk minőségét, valamint sokan hiszik, hogy a gyakori együttlétek elengedhetetlenül fontosak, a szex valójában nem értékmérő. Még ha a szex lobbantotta is lángra először a szerelmet, nem kell attól félni, hogy elveszítjük a társunkat, ha nem fekszünk le vele meghatározott időközönként.
A párkapcsolat túl sok időt igényel
Gyanús lehet, ha nincs időnk a barátainkkal találkozni, felhívni a szüleinket, kimosni a szennyest, netán befizetni a számláinkat, mert folyton a partnerünkkel akarunk lenni. Fontos, hogy a párkapcsolat mellett egyéb dolgainkra is kellő figyelmet fordítsunk.
Munka közben is ő jár a fejünkben
Valljuk be, nehéz produktívnak lenni a munkahelyünkön, ha egész nap a telefonunkat lessük, hogy mikor kapunk már üzenetet a párunktól.
Forrás: cosmopolitan.com